ZJAZD 90-LECIA

    • Sukces informatyczny

      Sukces informatyczny

        Z ogromną przyjemnością, informujemy, że do finału konkursu w ramach projektu "od Algorytmu do Zawodowca", realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Cyfryzacji, zostały zakwalifikowane następujące osoby z klasy IIA:

      Dominik            

      Borys          

      Kamil

      Śpiewak

      Karol

      Tobolik

      Krzysztof

      Krok

       

       Nasi uczniowie przez 10 ostatnich miesięcy uczyli się programować w języku Python. Jako jedyna szkoła spośród 15 szkół na Śląsku będziemy mieli tak liczną reprezentacje. Gratulujemy zwycięzcom oraz oczywiście serdecznie zapraszamy na finał. Finał odbędzie się 01.06 w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.

       

    • Nadszedł czas rekrutacji...

      Nadszedł czas rekrutacji...

      Drodzy uczniowie, rozpoczął się czas wyboru Waszej dalszej drogi edukacyjnej.
      W zakładce Dla kandydata przedstawiamy Wam  naszą ofertę edukacyjną.
      Serdecznie zapraszamy w progi Morcinka! U nas każdy znajdzie coś dla siebie!
      Ponadto uruchomiliśmy dla Was rekrutację elektroniczną z poziomu strony internetowej. Jeśli chcesz dokonać rekrutacji kliknij
      tutaj.

    • Szkolny finał projektu Od Algorytmu Do Zawodowca

      Szkolny finał projektu Od Algorytmu Do Zawodowca

      W 2016 r. nasza szkoła została zakwalifikowana do ciekawego projektu Od Algorytmu Do Zawodowca.

      Propagowanie wiedzy z zakresu algorytmiki i programowania wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych to główny cel projektu „Od Algorytmu do Zawodowca”, realizowanego przez Fundację na rzecz rozwoju Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych (EDU-RES). Na projekt składa się 10-miesięczny cykl zajęć z programowania i algorytmiki przygotowanych dla 15 szkół ponadgimnazjalnych z obszaru województwa śląskiego. 

      Młodzież na 10 spotkaniach uczestniczyła w zajęcia z programowania w języku Python, który będzie w najbliższym czasie wprowadzany jako język na egzaminie maturalnym z informatyki. W naszej szkole w zajęciach uczestniczyła klasa 2A z rozszerzeniem informatycznym.

      W dniu 16 maja odbyły się ostatnie finałowe zajęcia. Na początku zajęć uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończony projekt oraz przystąpili do egzaminu na którym każdy uczeń musi wykonać szereg algorytmów. Najlepsi spośród wszystkich szkół zostaną zaproszeni na czerwcowy finał. Życzymy programistycznych sukcesów. 

    • Morcinek na konferencji Microsoft

      Morcinek na konferencji Microsoft

      W dniu 11 maja nasza szkoła została zaproszona i uczestniczyła w corocznej konferencji Microsoft w Warszawie. Nasze klasy o rozszerzeniu informatycznym Microsoft objął patronatem na najbliższy rok szkolny 2017/2018. W ramach tegorocznej konferencji z cyklu „Nowoczesne technologie cyfrowe w edukacji” pod tytułem "Bezpieczeństwo cyfrowe w dzisiejszej szkole" zostały omówione i przedstawione najnowsze zagadnienia oraz stan pracy w tym zakresie w naszym kraju.

      W bloku tematycznym dla szkół zostały przestawione wzorcowe rozwiązania w szkołach oparte o narzędzia Microsoft. Konferencja to również okazja do spotkania Microsoft Expert Educatorów i wymiany doświadczeń oraz planów na kolejny rok szkolny. Szkołę jako Microsoft Expert Educator reprezentuje P. M.Rumanowski.

      W ramach naszego patronatu klas o rozszerzeniu informatycznym cała nasza młodzież i kadra pedagogiczna otrzymuje za darmo oprogramowanie OFFICE 365. Młodzież ma możliwość aktywnego udziału w projektach międzynarodowych poprzez realizowanie na lekcjach informatyki projektów i prezentowanie ich z użyciem ciekawych technologicznie rozwiązań Microsoft. Międzynarodowe projekty naszej młodzieży to również okazja do wymiany własnych pomysłów oraz nawiązanie nowych znajomości a wszystko w ramach działań edukacyjnych jakie prowadzi Microsoft. 

       

    • "Strzał w X LO"

      "Strzał w X LO"

      W konkursie matematycznym "Strzał w X LO" organizowanym pod patronatem UM Bytomia dla gimnazjów Bytomia i miast ościennych uczniowie naszego gimnazjum:

      • Maciej Bolesta zdobył I miejsce,

      • Wojciech Ptaś zdobył IX miejsce.

      Obaj uczniowie uzyskali tytuł laureata tego konkursu.

      GRATULUJEMY!

    • Wielki piknik śląsko - irlandzki

      Wielki piknik śląsko - irlandzki

      Zapraszamy do Morcinka 25 maja 2017 roku! Na pewno będzie się dużo działo!

       

    • 50 Twarzy Morcinka

      50 Twarzy Morcinka

      W trzeciej odsłonie projektu przedstawiamy Wam uczennicę naszej szkoły - Julię Boronowską. Julia jest uczennicą Morcinka od 2016 roku i od zawsze związana była ze sportem.
      Już jako siedmiolatka zaczęła swoją karierę w hokeju na lodzie w klubie RTH-Zryw. Po kilku latach treningów została jedyną dziewczyną w drużynie pełnej chłopców. Wielokrotnie uzyskiwała tytuł Najlepszego Zawodnika Meczu. Julia trenowała hokej na lodzie przez 6 lat, ale z powodu braku perspektyw sportowych w Polsce zrezygnowała. W międzyczasie epizodycznie trenowała piłkę ręczną w klubie Zgoda Bielszowice. Od 2014 roku jest związana ze sportami motocyklowymi. Startowała w dyscyplinach takich jak motocross, cross country i trial. Jednak to z tym ostatnim jest związana najbardziej. Trial to dyscyplina, którą ona sama nazywa szachami motocyklowymi, ponieważ jest w niej najważniejsza technika jazdy i godziny spędzone na motocyklu. Sport ten polega na przejechaniu otaśmowanego terenu, na którym są przeszkody (np. belki, opony, ciasne zakręty) tak, aby postawić jak najmniej "nóg". W 2016 roku zdobyła Puchar Polski w klasie kobiet, wygrywając 9 na 10 rund i pozostawiając inne zawodniczki bez szans. Jednak nie osiada na laurach i już planuje zawody takie jak Mistrzostwa Europy Trial, czy 6-dniowe zawody trialowe w Szkocji. Poza tym Julia udziela się w społeczności szkolnej , będąc przewodniczącą liceum, jest miłośniczką zwierząt i uwielbia uczyć się języków obcych.

       

    • Matematyczny sukces Dominika!

      Matematyczny sukces Dominika!

      Uczeń klasy IIa Dominik Borys uzyskał w konkursie matematycznym "O Diamentowy Indeks Politechniki Śląskiej" tytuł laureata I stopnia.
      W dniu 24 kwietnia, jako jeden z dziesięciu, odebrał z rąk Rektora Politechniki Ślaskiej dyplom i certyfikat uprawniający do podjęcia studiów na dowolnym kierunku tej uczelni.

      Artykuł "Dziennika Zachodniego

       

    • LWIĄTKO- KOLEJNY SUKCES!

      LWIĄTKO- KOLEJNY SUKCES!

      Kolejne sukcesy w dziedzinie fizyki odnieśli nasi gimnazjaliści.

      W Międzynarodowym Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym "Lwiątko" uczniowie uzyskali honorowe tytuły:

      • Maciej Bolesta - uzyskał tytuł "kaona",

      • Wojciech Ptaś - uzyskał tytuł "kaona",

      • Dominik Borys - uczeń uzyskał tytuł "taona" .

      Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców, których nazwy  zostały zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.

      GRATULUJEMY!

    • OGROMNY SUKCES W 66 OLIMPIADZIE FIZYCZNEJ

      OGROMNY SUKCES W 66 OLIMPIADZIE FIZYCZNEJ

      Od dziesiątków lat nasza szkoła nie zanotowała takiego sukcesu swojego ucznia w dziedzinie fizyki. Z radością donosimy, że DOMINIK BORYS - uczeń klasy IIA został laureatem 66 Olimpiady Fizycznej. To nie wszystko -  został także laureatem I stopnia w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z fizyki o Diamentowy Indeks AGH. To pozwoliłoby mu już studiować na dowolnym Wydziale AGH w Krakowie, niestety Dominik musi poczekać do następnego roku, aby najpierw zdać maturę.
      Gratulujemy serdecznie sukcesów Dominikowi i jego rodzicom!

       

       

       

       

    • Sukces w Turnieju Wiedzy Ekologicznej

      Sukces w Turnieju Wiedzy Ekologicznej

      Uczeń naszego gimnazjum MARCIN JENDRUSZ reprezentował szkołę w finale Turnieju Wiedzy Ekologicznej w ramach XXIV Tygodnia Ziemi organizowanego przez Muzeum Górnictwa Węglowego i Urząd Miejski w Zabrzu.
      Marcin wykazał się rewelacyjną wiedzą z ekologii i ochrony przyrody zdobywając II miejsce.
      Gratulujemy sukcesu!

    • XXV Konkurs Wiedzy o Rudzie Śląskiej

      XXV Konkurs Wiedzy o Rudzie Śląskiej

      25 kwietnia 2017 roku odbył się finał Konkursu Wiedzy o Rudzie Śląskiej „Ruda Śląska to moje miasto - miasto w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam”.

      Uczniowie naszej szkoły:

      • ALEKSANDRA SOBULSKA - klasa 3ag,

      • MARCELINA KOZUBEK - klasa 3ag,

      • MACIEJ BOLESTA- - klasa 3cg

        zajęli II miejsce w konkursie wykazując się dogłębną wiedzą o naszym mieście.

      GRATULUJEMY !
       

       

    • 02.05.2017

      Moduł Dla kandydata został zmodyfikowany

    • MISTRZYNI ŚWIATA!!!

      MISTRZYNI ŚWIATA!!!

      Z ogromną dumą informujemy, że nasza uczennica - KLAUDIA NOWAK została Mistrzynią Świata w Wyciskaniu Leżąc. Ten niebywały sukces Klaudii społeczność Morcinka świętowała witając ją w murach szkoły po jej powrocie z USA. Był szpaler, oklaski, kwiaty i radość wszystkich z jej  zwycięstwa. Klaudia bowiem  zdobyła najwyższy tytuł w swojej kategorii wagowej!

      GRATULUJEMY!!!

       

       

       

    • Irlandio! Poznajmy się lepiej!

      Irlandio! Poznajmy się lepiej!

      Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, orgaznizowanych w ramach majowego Fesitwalu Polska Eire, którego częścią będzie wydarzenie w naszej szkole, planowane na 25 maja (czwartek), w formie PIKNIKU ŚLĄSKO - IRLANDZKIEGO. Konkursy organizowane są przez szkoły partnerskie, które zaangażowały się w przygotowania festiwalowe. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się włąsnie u nas, w Morcinku, w trakcie pikniku.

      Prosimy o zapoznanie się z regulaminami i wybranie spośród propozycji konkursowych tej dla siebie.

      Morcinkowe talenty - łączcie się!!! Możecie wykazać się muzycznie, artystycznie i literacko, a przy okazji szlifować język angielski.

      Na Morcinkowym Facebook'u znajdziecie oficjalny profil Polska Eire Festival, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami imprezy, lajkowania i udostępniania!

      REGULAMINY KONKURSÓW:

      Miejski konkurs fotograficzny "Spójrz na Irlandię"

      Miejski konkurs na wykonanie mapy Irlandii

      Miejski konkurs na opowiadanie " Moje spotkanie z Leprikonem"

      Miejski konkurs plastyczno - językowy

      Miejski konkurs plastyczno - techniczny

      Miejski konkurs piosenki, pieśni i muzyki irlandzkiej  karta zgłoszenia uczestnictwa w konkursie

    • On-line z Polską Stacją Antarktyczną!

      On-line z Polską Stacją Antarktyczną!

      W Morcinku nietypowa  lekcja geografii o temacie:  What happens in the Arctic, doesnt stay in the Arctic: CLIMATE. W ramach projektu EDU-ARCTIC uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach prowdzonych na żywo z Antarktyki, a bezpośredni kontakt młodzieży z naukowcami poprzez transmisje on-line pokazał, że badania polarne są niesamowicie interesujące .

       

       

    • Certyfikaty CISCO dla naszej młodzieży

      Certyfikaty CISCO dla naszej młodzieży

        W dniu 11.04 grupa uczniów z klasy 3A odebrała certyfikaty CISCO CCNA-Network Fundamentals. 

        Certyfikat CCNA (Cisco Certified Network Associate) to międzynarodowy dokument potwierdzający umiejętności zawodowe. Certyfikat honorowany jest na całym świecie, potwierdza wysoki poziom wiedzy oraz znajomość rozwiązań technologicznych firmy Cisco Systems. 

       

       

      Informacja o certyfikacie:

        Każda osoba biorąca udział w kursie otrzymuje konto w portalu Akademii Cisco, uzyskując tym samym dostęp do materiałów kursowych (on-line). Program Cisco Networking Academy realizuje w praktyce hasło nauczania internetowego (e-learning). Centralny serwer edukacyjny CNAMS udostępnia akademiom pełny zestaw materiałów dydaktycznych oraz narzędzi do zarządzania wszystkimi aspektami programu. Dodatkowo CNAMS umożliwia bieżące testowanie nabytej przez słuchaczy wiedzy, śledzenie postępów nauczania oraz utrzymywanie odpowiedniej jakości kształcenia.

        Program nauczania Cisco Networking Academy jest stale rozwijany i aktualizowany, dzięki czemu odzwierciedla bieżące trendy w metodyce nauczania. W celu maksymalizacji efektów, wiedza jest przekazywana przez stosowanie różnych technik nauczania. Obok tradycyjnych wykładów, przewidziane są liczne zajęcia laboratoryjne z możliwością rozwiązywania realnych problemów. Do kursu dostępne są także wielorakie materiały w formie zarówno elektronicznej, jak i tradycyjnej. Większość materiałów do kursu CCNA została przetłumaczona na język polski. Przekazywany program jest podzielony na lekcje. Każdy zeuczestników kursów może na bieżąco kontrolować swoje postępy przez wykonywanie quizów i testów sprawdzających.

        Program Cisco Networking Academy adresowany jest do szerokiego kręgu odbiorców. W szczególności adresatami programu są uczniowie starszych klas szkól średnich, studenci  kierunków związanych z szeroko pojętymi technologiami informacyjnymi, elektroniką i telekomunikacją oraz osoby, które chciałyby uzyskać nowe umiejętności w ramach projektowania, budowy oraz bieżącej obsługi małych i średnich sieci komputerowych (kurs CCNA Routing and Switching). Opanowanie treści programowych jest wystarczającą podstawą do zaliczenia egzaminu certyfikującego na pierwszy stopień zawodowy Cisco (Cisco Certified Network Associate). Dla pragnących osiągnąć więcej, firma Cisco przygotowała dalszą ścieżkę certyfikacji, której następnym poziomem jest kurs CCNP (Cisco Certified Network Professional).

        W latach 1997-2015 certyfikat CCNA został przyznany około pięciu milionom osób z całego świata i stanowi powszechnie uznawane przez pracodawców potwierdzenie posiadania teoretycznych i praktycznych umiejętności w zakresie projektowania, wdrażania i bieżącego utrzymywania małych i średnich sieci komputerowych opartych o sprzęt firmy Cisco. Co roku w programie NetAcad bierze udział milion słuchaczy na całym świecie, w 5000 akademii zlokalizowanych w 170 państwach. W 2015 roku, Polska, z 70 istniejącymi akademiami i 140 tysiącami przeszkolonych kursantów znalazła się na 7. na świecie miejscu według liczby słuchaczy kursów Cisco.

      Do przystąpienia do kursu nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza. Całość koniecznego do przyswojenia materiału przekazywana jest podczas zajęć.

      źródło:szkolneakademie

      SERDECZNIE GRATULUJEMY

    • 50 Twarzy Morcinka

      50 Twarzy Morcinka

      W kolejnej odsłonie projektu "50 Twarzy Morcinka" przedstawiamy dr Wojciecha Kostkę.
      Pochodzący z typowej śląskiej rodziny od pokoleń związanej z dzielnicą Ruda, której męscy przedstawiciele pracowali na kopalni "Walenty-Wawel".  
      Lata nauki w II LO im. G. Morcinka (1992-1996) przypadły na okres głębokich przemian społeczno-politycznych związanych z upadkiem ustroju komunistycznego w Polsce i kształowaniem się nowego ustroju demokratycznego oraz jego instytucji. W tym czasie wykształciła się jego fascynacja naukami społecznymi (a w szczególności historią oraz nauką o polityce), w wyniku której zdecydował się na studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Politologia. Wybrał specjalizację "samorządową", co było po części związane z głębokim zaangażowaniem jego ojca, Henryka - radnego I kadencji odrodzonego samorządu terytorialnego w Rudzie Śląskiej z ramienia Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" - w działalność samorządową.
      W trakcie jego studiów Polska rozpoczęła negocjacje związane z wejściem do Unii Europejskiej, a on sam żywo zaangażował się w ten proces pracując między innymi w utworzonym wówczas Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach. Wiedza nabyta w tym okresie zaowocowała przyjęciem, tuż po ukończeniu studiów w 2001r., do pracy w Urzędzie Miasta Ruda Śląska, który tworzył wówczas specjalny zespół mający za zadanie wybudowanie nowych oczyszczalni ścieków oraz przebudowy gospodarki ściekowej w mieście dzięki środkom uzyskanym z funduszy przedakcesyjnych UE. 
      W 2005 r., niedługo po wejściu Polski do UE, uzyskał pracę w
      Europejskiej fundacji na rzecz poprawy warunków życia i pracy (Eurofound), agencji unijnej z siedzibą w Dublinie w Republice Irlandii. Już w trakcie pracy w Irlandii ukończył studia doktoranckie na swojej alma mater, czyli UŚ, w zakresie nauk o polityce (2006). W swojej pracy wyspecjalizował się w zagadnieniach związanych z prawem zamówień publicznych, a uwieńczeniem jego edukacji w tym zakresie było uzyskanie tytułu magistra prawa w wyżej wymienionym zakresie na Uniwersytecie Nottingham w Wielkiej Brytanii (2013).
      W Irlandii zaangażował się w działalność młodej polskiej diaspory. Związany m. in. z Polsko-Irlandzkim Stowarzyszeniem Edukacyjnym oraz
      Forum Polonia. Jeden z głównych współorganizatorów PolskaEire Festiwal. 

      Prywatnie szczęśliwy mąż (żona Monika poznana w trakcie pobierania nauki w Morcinku) oraz dwójki córek urodzonych już w Irlandii.

    • BRAWO!!!

      BRAWO!!!

      Z dumą informujemy, że Dominik Borys, uczeń klasy II a LO został  laureatem I stopnia Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z Fizyki.  Piękny sukces!  Dominik za rok po maturze może być już studentem Akademii Górniczo - Hutniczej!
      Gratulujemy!

    • Śpiewam, tańczę, recytuję i do tego...pięknie mówię

      Śpiewam, tańczę, recytuję i do tego...pięknie mówię

      28 marca,  4 i 11 kwietnia odbył się kolejny etap projektu "Od przedszkolaka do Morciniaka". Tym razem pod hasłem " ŚPIEWAM, TAŃCZĘ, RECYTUJĘ I DO TEGO... PIĘKNIE MÓWIĘ!". Uczennice: Natalia BARTOSIEWICZ, Izabela DUBIEL, Izabela IDKOWIAK, Wiktoria PILARZ oraz Marta SZYGUŁA pod merytoryczną opieką pani Katarzyny KRANZ szkoliły przyszłych mistrzów mowy polskiej w Miejskim Przedszkolu nr 30 im. Bajkowej Krainy. Prowadzone zajęcia poświęcone były sztuce pięknego i prawidłowego mówienia! Po części "rozrywkowej", podczas której przedszkolaki uczyły się piosenki z pokazywaniem, dzieci wzięły udział w konkursie złożonym z szeregu konkurencji. Między innymi  rozpoznawały dźwięki, naśladowały odgłosy natury, przeżywały przygody z Małą Mi oraz grały w Bingo. Nie zabrakło także gimnastyki. Nasze licealistki świetnie sprawdziły się w roli nauczycielek, zaś przedszkolaki znakomicie się bawiły, chłonąc nowe wiadomości. 

       

    strona:

    Kontakt

    • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
      ul. Jankowskiego 22
    • 32 242 01 25,

    Morcinek w obiektywie

    Mapa

    Kontakt ePUAP

    ePUAP: Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
    IILOMorcinek