Listopad 1918 r. był w Europie czasem szczególnym. Wraz z kończącą się I wojną światową, nazywaną wówczas Wielką Wojną, w przeszłość odchodził stary porządek. Trzy mocarstwa, które pod koniec XVIII w. dokonały rozbiorów I Rzeczypospolitej, doznały klęski: Niemcy i Austro-Węgry przegrały wojnę, a carska Rosja upadła w wyniku rewolucji bolszewickiej. Na mapę naszego kontynentu powróciła Polska, odzyskująca niepodległość po trwającej grubo ponad wiek niewoli.
Powrót polskiej państwowości był procesem rozciągniętym w czasie, trudno zatem wskazać jedną datę symbolizującą narodziny II Rzeczypospolitej. Rada Regencyjna, organ władzy Królestwa Polskiego powołany przez niemieckich i austriackich okupantów, niepodległość ogłosiła już 7 października 1918 r., w kolejnych dniach przejęła władzę nad wojskiem, a także przypisała sobie uprawnienia parlamentu i powołała rząd.
Równocześnie, wobec przesądzonej kęski Niemiec i Austro-Węgier, w wielu miejscach w Polsce zaczęły formować się ośrodki władzy nieuznające zwierzchnictwa Rady – wśród nich utworzony 7 listopada w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele. Koniec rządów Rady Regencyjnej nastąpił kilka dni później. 11 listopada – w dniu ostatecznej kapitulacji Niemiec – przekazała ona powracającemu do Polski z Magdeburga Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią nad wojskiem.
14 listopada, już jako Naczelny Dowódca Wojska Polskiego, Piłsudski otrzymał pełnię władzy. Rozpoczął się okres kształtowania ustroju nowo powstałego państwa i formowania jego naczelnych władz: utworzono rząd, w demokratycznych wyborach wybrano Sejm Ustawodawczy, który uchwalił tymczasową konstytucję. Zdecydowano też o republikańskim charakterze II Rzeczypospolitej.
Ostatecznie świętem państwowym i dniem wolnym od pracy 11 listopada stał się w 1937 r., kiedy to Sejm uchwalił ustawę o Święcie Niepodległości. Ten akt prawny usankcjonował kilkunastoletni zwyczaj uroczystych obchodów organizowanych właśnie tego dnia. Jak wyjaśniał podczas debaty nad projektem ustawy poseł sprawozdawca, o uznaniu 11 listopada za symboliczną datę odzyskania niepodległości zdecydowały dwa fakty. Po pierwsze, wtedy właśnie „źródłem i dzierżycielem” władzy w Polsce został Józef Piłsudski, a stało się to „wśród powszechnego porywu serc ze strony szerokich mas Narodu”. Po drugie zaś, celem ustanowienia dnia świątecznego było „złożenie hołdu wielkiemu duchowi Józefa Piłsudskiego”. Bez wątpienia trudno byłoby pośród pierwszych dni i tygodni niepodległości wskazać datę silniej związaną z postacią późniejszego Marszałka niż właśnie 11 listopada.
Szczególnego znaczenia listopadowa rocznica nabrała w kolejnych latach niewoli: w czasie II wojny światowej oraz w okresie PRL. 11 listopada stał się wówczas zakazanym symbolem marzeń i nadziei o powrocie wolnej Polski. Świętem państwowym został ponownie w 1989 r.
żródło:https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=81663B5E31B4BCAAC12588F6003B152F
Szanowni Goście Zjazdu Absolwentów 2023!
Jesteśmy zaszczyceni tym, że tak licznie przybyliście na 90 urodziny naszej szkoły. Cieszy nas fakt, że mogliśmy się dzielić z Wami tym wyjątkowym dniem. Planując uroczystość, mieliśmy nadzieję, że będzie to wydarzenie łączące Morcinkowe pokolenia. Dzięki Wam to się udało, mamy piękne wspomnienia, niezapomniane emocje, odnowione relacje...
Serdecznie dziękujemy za wszystkie przekazane nam prezenty oraz szczere życzenia. Mamy nadzieję, że piękne wspomnienia z tego wyjątkowego wydarzenia pozostaną na długo w Waszych sercach.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności
Dyrekcja Szkoły wraz z całą społecznością Morcinka
Dyrekcja Szkoły i Grono Pedagogiczne Morcinka serdecznie dziękuje wszystkim Rodzicom i Uczniom naszej Szkoły za ogromny wkład własny na rzecz Jubileuszu, za poświęcony czas, energię, za każde dobre słowo. Szczególne podziękowania składamy p. Celinie Grzybowskiej, której wsparcie w postaci okazałej gastronomii było bezcenne! Dziękujemy!
Dyrekcja Szkoły wraz z całą społecznością Morcinka serdecznie dziękuje
p. Marcie Krzyśce i p. Arkadiuszowi Grzywaczewskiemu za transmisję z Jubileuszu Szkoły.
Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni, gdyż ci, którzy z różnych przyczyn nie dotarli,
mogli uczestniczyć w wydarzeniu online, tym samym było nas prawie 3 tys!
TRANSMISJA NA ŻYWO ODBĘDZIE SIĘ W SALACH SZKOLNYCH:
1. PARTER-> SALA 104/111
2. I PIĘTRO->SALA 203/207/210
3. II PIĘTRO->SALA 305/308
Podajemy kilka informacji organizacyjnych:
1. Msza św. rozpocznie się o godzinie 9.15 w kościele p.w. św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku.
2. Po zakończeniu Mszy św. zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury do Bielszowic na uroczystą akademię, która rozpocznie się o godz.11:00. Dla osób chcących skorzystać z transportu zostaną podstawione dwa autokary, które czekają z tyłu kościoła, od ul. Ściegiennego. Osoby korzystające z własnego transportu informujemy, że parking przy MDK-u jest ogólnodostępny.
3. W drodze do MDK-u prosimy przygotować cegiełki, które należy okazać przy wejściu (cegiełki pełnią funkcję biletu wstępu). Osoby, które nie zakupiły cegiełek na część poranną nie będą mogły uczestniczyć w Gali na terenie MDK-u, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc. Tych absolwentów zapraszamy do budynku szkoły, gdzie można zakupić cegiełkę i obejrzeć uroczystość transmitowaną w salach lekcyjnych. Prosimy kierować się do wejścia od strony sekretariatu, od ul.Różyckiego.
4. Informujemy również, że akademia będzie transmitowana na kanałach internetowych.
Link do spotkania zostanie umieszczony na stronie szkoły (www.morcinek.edu.pl)
oraz „Morcinkowym” Facebooku.
5. Po zakończeniu uroczystej Gali ponownie będzie możliwość skorzystania z transportu autokarowego,
który dowiezie państwa pod budynek naszej szkoły.
6. W Morcinku zapraszamy na sentymentalne spotkania w klasach do godz. 16:30.
7. Na terenie szkoły został uruchomiony dodatkowy parking, wjazd od ul. Jankowskiego.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania.
Uczniowie klasy 3c i 4c postanowili poszerzyć swoją wiedzę na ten
temat. Pomoże im w tym udział w wykładzie p. Małgorzaty Karolczuk z fundacji
FASmisja. Zachęcamy uczniów do zapoznania się z treścią gazetki
przygotowywanej przez klasy medyczne.
4 września 2023
8.15 – Msza św. w kościele św. Wawrzyńca w Wirku (dla chętnych).
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
9.00 – Rozpoczęcie roku szkolnego
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Klasy I – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
(sala gimnastyczna) następnie przejście z wychowawcami do sal.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pozostałe klasy - spotkanie z wychowawcami w salach.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
UWAGA!
Obowiązuje strój odświętny!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ostatni tydzień roku szkolnego w naszym „Morcinku” minął na realizacji projektu MOJE ŚRODOWISKO –„Stop betonozie! Morcinkowa młodzież tworzy mini ogród”.
Dzięki współpracy z Fundacją ING Dzieciom, wolontariuszom z banku (ING Bank Śląski S. A.) i mnóstwem zaangażowanych uczniów naszej szkoły oraz rodziców udało się upiększyć przestrzeń wokół szkoły!
Z przyjemnością informujemy, że Wydział Medyczny Akademii Górnośląskiej objął swoim patronatem klasy medyczne w naszej szkole. W dniu 30 maja 2023 w murach Akademii Górnośląskiej została podpisana umowa partnerska dotycząca wzajemnej współpracy.
Klasy medyczne będą miały szansę uczestniczyć w zajęciach na uczelni i poznać specyfikę studiowania na kierunkach medycznych, kosmetologii , ratownictwie medycznym czy fizjoterapii. To kolejna uczelnia z terenu Śląska, z którą Morcinek nawiązał współpracę.
5 o’clock to zespół, który tworzą uczniowie naszej szkoły: Zosia Ptaś, Marysia Tomecka i Szymon Kwiatkowski (wszyscy z 3B!) wraz z Rafałem Dudkiem. Ostatnio zostali nagrodzeni laurami podczas prestiżowych konkursów.
Na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki ,,O wolności” otrzymali wyróżnienie prezentując własną interpretację oraz aranżację piosenki z repertuaru Republiki ,,Nieustanne tango”.
Udział w wojewódzki konkurs sztuki słowa ,,Towary Liryczne Agnieszki Osieckiej” również zaowocował sukcesem. W Chorzowie wyróżnienie przyniosła uczniom orientalna aranżacja piosenki ,,Zielono mi” z repertuaru Andrzeja Dąbrowskiego.
Zapraszamy do posłuchania twórczości uczniów naszej szkoły!
Spotkania on-line dla rodziców i kandydatów:
Spotkanie - 15 maja, godzina 18.00
Spotkanie - 17 maja, godzina 18.00
3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.
Pomimo że dokument ten został podpisany 229 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Kontytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.
Obecnie, w obliczu globalnego zagrożenia epidemiologicznego, odpowiedzialna postawa obywatelska jest potrzebna jeszcze bardziej. Tegoroczne obchody polskiego narodowego święta 3 Maja nie będą miały tradycyjnego charakteru. Chcielibyśmy jednak zachęcić wszystkich do śledzenia w tym dniu naszego konta na twitterze @PLinGreece, a także do zapoznania się z prezentacją na temat obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”:
żródło: https://www.gov.pl/web/grecja/swieto-konstytucji-3-maja
MOJA RODZINA W MORCINKU
WYKONAJ PRACĘ PLASTYCZNĄ PRZEDSTAWIAJACĄ CIEBIE ORAZ CZŁONKÓW TWOJEJ RODZINY, KTÓRZY UCZĘSZCZALI BĄDŹ NADAL UCZĘSZCZAJĄ DO NASZEJ SZKOŁY
Liczy się kreatywność!
Mile widziane zdjęcia i wspomnienia z lat spędzonych w naszym liceum.
Pamiętaj, żeby w swojej pracy uwzględnić imię i nazwisko absolwentów oraz rok ukończenia przez nich szkoły.
Technika plastyczna prac: dowolna
Format pracy: A2
Termin oddawania prac upływa 31 maja 2023 roku.
Podpisane prace należy składać w gabinecie 105.
Na zwycięzców czekają nagrody!
Nasza uczennica Natalia Lepa zakwalifikowała się do zawodów Pucharu Europy UNDER 21 w słoweńskim Catez , które odbędą się w dniach 1-6 maja!
Natalia zarówno w kwalifikacjach jak i w klasyfikacji open zajęła 2 miejsce bijąc własny rekord życiowy!
GRATULUJEMY i trzymamy kciuki BRAWO
ePUAP: | Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
IILOMorcinek |