MENU

 • Podziękowanie za udział w akcji charytatywnej "Uczniowie solidarni z pacjentami Covid-19"

  Podziękowanie za udział w akcji charytatywnej "Uczniowie solidarni z pacjentami Covid-19"

  Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,
  lecz przez to czym dzieli się z innymi...”
                                                Jan Paweł II

  Podziękowanie za udział w akcji charytatywnej

  "Uczniowie solidarni z pacjentami Covid-19"

   

  Za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy.

  Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.

  Za pomoc i życzliwość

  - DZIĘKUJEMY !!!

  Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję „Uczniowie solidarni z pacjentami Covid-19” i podarowali chorym butelkę wody. Dziękujemy zwłaszcza Panu, który przekazał na ten cel aż 360 butelek wody.  Dzisiaj 31 marca, dary zostały dostarczone do Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Ze względu na trudną sytuację szpitali i chorych, akcja będzie kontynuowana. Kto nie zdążył się jeszcze zaangażować, nadal ma szansę.

  Pamiętajmy, że razem możemy więcej !

 • DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO W ,,MORCINKU"

  DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO W ,,MORCINKU"

  DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

  W ramach Dni Dziedzictwa Kulturowego  przygotowaliśmy dla Was nastepujące atrakcje:

   

  1.Wykłady prowadzone przez edukatorów Muzeum Polin(18 i 19 marzec).

  2.Rekolekcje Wielkopostne On-line z Katechezą(22-24 marzec).

  3.Konkurs ,,Moje miasto w obiektywie"(zgłoszenia do 29 kwietnia).

  4.Konkurs,,Śladem swoich korzeni"(zgłoszenia do 29 kwietnia).

  5.Wykład dr Aleksandry Barwickiej pt. ,,Król szuka żony. Polityka matrymonialna polskich Wazów"(14 kwietnia ).

  6.Akcja Żonkile(19 kwietnia).

  7.Akademia z okazji Święta Narodowego  Trzeciego Maja (on-line).

  8.Tydzień Europejski (26-30 kwietnia).

   

 • WZNAWIAMY AKCJĘ „UCZNIOWIE PACJENTOM Z COVID-19” „Podajmy wodę pacjentom”.

  WZNAWIAMY AKCJĘ „UCZNIOWIE PACJENTOM Z COVID-19” „Podajmy wodę pacjentom”.

   „UCZNIOWIE PACJENTOM Z COVID-19” – pod tym hasłem na przełomie listopada i grudnia 2020 r. społeczność "Morcinka" włączyła się do akcji charytatywnej zainicjowanej przez uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Rudzie Śląskiej dla pacjentów „oddziału covidowego” Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Wtedy zbieraliśmy niezbędne rzeczy potrzebne do opieki nad chorymi: wodę, pampersy, kremy, chusteczki nawilżające, podkłady na łóżka, koszulki do przebierania pacjentów.

   Do akcji dołączyło wiele szkół. Zebrano tak dużo rzeczy, że do dziś korzystają z nich pacjenci. Okazało się, że ten rodzaj pomocy jest niezwykle ważny, a wręcz niezbędny. W związku z nadejściem kolejnej fali zachorowań "oddział covidowy” w Rudzie Śląskiej w niepokojąco szybkim tempie zapełnia się pacjentami. Trafiają tam coraz młodsi pacjenci, między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia.

   Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice – „Podajmy wodę pacjentom”. To prosta do spełnienia prośba. Każda butelka na wagę złota !!! Wodę w półlitrowych butelkach (z tzw. „dzióbkiem” i „na zakrętkę”), prosimy przynosić do biblioteki szkolnej lub sekretariatu do 2 kwietnia w godzinach od 8.00 do 14.00.

 • Rekolekcje Wielkopostne On-line z Katechezą.

  Rekolekcje Wielkopostne On-line z Katechezą.


  Program wydarzenia – 22-24.03.2021

  ***

  Poniżej prezentujemy zarys programu Rekolekcji Wielkopostnych On-line z Katechezą 2.0.


  Dzień I - SŁOWO


  Ze zgiełku i przebodźcowania dnia codziennego wprowadzamy uczestników rekolekcji w ciszę, aby na chwilę zatrzymali się i doświadczyli spotkania z Jezusem Chrystusem. Z powodu pandemii i obostrzeń zachęcamy uczestników do spotkania z Bogiem w Jego Słowie. Rozpoczniemy rekolekcję od Biblii i Słowa Bożego jako nadrzędnej wartości. Pokażemy, że Biblia to Słowo Boże napisane pod natchnieniem Ducha Świętego.

  Zajmiemy się również ogólnymi zagadnieniami dotyczącymi słów. Zadamy sobie pytania o to, do czego używamy słów na co dzień, zwrócimy uwagę na to jak są ważne oraz na ich potęgę i zdolność do budowania i niszczenia. Ponadto uświadomimy uczestnikom, że Bóg mówi do nas również poprzez innych ludzi.

  Pierwszy dzień to również dwa punkty kerygmatu - Miłość Boża oraz grzech. Skupimy się na Bożej Miłości i opowiemy o doświadczeniu grzechu.


  Dzień II - TWÓRCZOŚĆ


  W drugim dniu będziemy rozwijać myśl Jana Pawła II o tym jak ważna w życiu jest twórczość. Bóg jest Stwórcą, a człowiek jest stworzony na Jego obraz. Człowiek jest twórczy. Przypomnimy uczestnikom, że Bóg nas kocha i chce, abyśmy byli twórczy w tym co robimy, abyśmy byli przedłużeniem dzieła stworzenia. W tym kontekście nawiążemy do elementów codzienności życia młodzieży - na przykład kultury hip-hopowej, mądrości w odbiorze słów wypowiadanych przez idoli oraz w Internecie, odpowiedzialności za nie. W ramach drugiego dnia zauważymy, że Bóg obdarza nas wieloma talentami, możemy z nimi robić co chcemy, zaś kiedy pozwolimy Bogu działać w naszym życiu, może On dotknąć tego czym wcześniej czyniliśmy zło i sprawić, że przy użyciu tego samego narzędzia możemy czynić dobro. W drugim dniu rekolekcji przekierujemy również uwagę uczestników na 3 i 4 punkt kerygmatu, czyli zbawienie w Jezusie, wiara i nawrócenie. Dlatego konkluzją tego spotkania będzie myśl, że nawet nasza największa pasja nie dotknie nas tak głęboko jak Jezus. Tylko w Nim jest nasze zbawienie, tylko On ma dostęp do pewnych obszarów.


  Dzień III - DZIAŁANIE WE WSPÓLNOCIE


  Trzeci dzień to swoiste “call to action” - czyli wezwanie do działania młodych ludzi. Pragniemy pokazać młodzieży, że Wiara nie polega na tym, że jesteś żyjącymi „trupami”, które nic nie mogą zrobić. Wiara otwiera nas na relacje ze Stwórcą, który chce, abyśmy czynili piękne dzieła na Bożą chwałę - szczególnie w środowisku, w którym żyjemy na co dzień. Daje nam przykazania, czyli swoje obietnice, aby nasze życie było wspaniałe. Relacja z Bogiem to przygoda życia, a kiedy Go poznamy to zapragniemy dzielić się Nim z innymi, którzy nas otaczają. Bóg daje swoim uczniom swojego Ducha, aby szli i owoc przynosili. Daje im również innych ludzi, z którymi mogą budować wspólnotę - Kościół - i korzystać z sakramentów. Trzeci dzień oprzemy na 5 i 6 punkcie kerygmatu, czyli Duchu Świętym i wspólnocie.

  W ramach interaktywnego udziału, każdy z uczestników rekolekcji będzie pracował nad swoim “listem do Boga”, codziennie skupiając się na omawianych częściach Kerygmatu.


  PODSUMOWANIE


  Z powodu pandemii i obostrzeń zachęcamy uczestników do spotkania z Bogiem w Jego Słowie. Słowo Boże jest żywe, poprzez nie Bóg komunikuje się z nami. Pragniemy uświadomić młodych, że w swojej wierze mogą być kreatywny i twórczy, a Bóg chce, aby byli szczęśliwi i robili to co kochają na Jego chwałę. Są przykazania, zasady postępowania, to jego drogowskazy na drodze życia prowadzącej do Niego. To obietnice Boże, żeby nie odcinać się od Boga. Bóg dał nam swój Kościół i sakramenty, aby budować nas jako wspólnotę, aby budować naszą relację ze sobą i z Nim.

  Myślą przewodnią Rekolekcji jest “Ty jesteś przedłużeniem dzieła stworzenia. Bądź twórczy i czyń na Bożą chwałę piękne dzieła w ramach swojej codziennej Wspólnoty”

  Wszystkie powyższe zagadnienia omówimy wraz z zaproszonymi, ciekawymi gośćmi, między innymi: Księdzem Jakubem Bartczakiem czy ojcem Teofilem Niewińskim, który będzie łączył się z nami aż z Ziemi Świętej.


  Dodatkowe informacje:


  1) Rekolekcje odbęda się w dniach 22-24 marca

  2) Materiały będą do odtworzenia również po tych dniach, w dogodnym czasie (będą dostępne do Świąt Wielkanocnych)

  2) Czas jednego dnia (jednego odcinka wideo): ok 40 minut, dopasowany do godziny lekcyjnej

  3) Rekolekcje będą dostępne na stronie www.katechezadwazero.pl

 • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "FOX"

  Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "FOX"

  Już niedługo uczniowie naszej szkoły wezmą udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego "FOX", o jego przebiegu i wynikach bedziemy Was na bieżąco informować! 

 • Tydzień nauk matematyczno - przyrodniczych

  Tydzień nauk matematyczno - przyrodniczych

   

  Od 15 marca rusza w Morcinku Tydzień Nauk Matematyczno - Przyrodniczych. W tym roku ze względu na panujące warunki, pasjonaci nauk ścisły będą spotykać się wyłącznie online. Przygotowaliśmy dla Was następujące atrakcje:

   

  • W poniedziałek 15 marca rozpoczynamy wykładami absolwenta naszej szkoły a obecnie pracownika firmy IBM Stanisława Cieśli (godziny wykładów: 10.00 oraz 13.00) 
  • 19 marca na godzinę 11.30 zapraszamy na wykład wygłoszony przez przedstawicieli Politechniki Śląskiej, profesora Jacka Smołkę oraz doktora Michała Palacza (również absolwenta naszej szkoły) na temat Modelowania komputerowego. 
  • 20 marca zapraszamy wszystkich maturzystów na Dzień Maturzysty. Będziemy wspólnie przygotowywać się do nadchodzącej matury z matematyki i innych przedmiotów.
  • 15 marca startuje również "Święto liczby Pi" na Uniwersytecie Śląśkim. Więcej informacji na temat harmonogramu oraz zapisów na stronie https://us.edu.pl/wydzial/wnst/wspolpraca/szkoly/swieto-liczby-pi/
  • Ogłaszamy również konkurs na projekt matematyczny pt. "Matematyka wokół nas" (forma projektu dowolna). Na prace czekają nauczyciele matematyki do 20 marca.
 • Konkursy matematyczne

  Konkursy matematyczne

  Miło nam poinformować, że pomimo pandemii i nauki zdalnej w Śląskim Konkursie Matematycznym do kolejnego etapu zakwalifikowały się dwie osoby: Łukasz Borówka oraz Michał Tendera.

  Ponadto mam również laureata zimowej sesji konkursu Olimpus. Gratulujemy!

  Klasa 1A weźmie udział w konkursie "Matematyka bez granic". Prawdopodobnie etap finałowy tego konkursu będzie przełożony na kwiecień 2021. Również przełożony został termin konkursu "Kangur Matematyczny" - konkurs odbędzie się 22 kwietnia 2021 o godzinie 9.00.

   

 • LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KRASOMÓWCZEGO

  LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KRASOMÓWCZEGO

  WIELKI DZIEŃ DLA NASZEJ SZKOŁY W DZIEDZINIE KRASOMÓWSTWA!!!

  Po rewelacyjnych wystąpieniach w eliminacjach regionalnych (co miało miejsce 26 lutego) - Marta Kierzek 2cN pod opieką p. Doroty Pieli, Jakub Sroka 1bN i Stanisław Kondera 1bN pod opieką p . Anny Morajko-Fornal zostali finalistami OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KRASOMÓWCZEGO i …zaprezentowali się na najwyższym poziomie. Jako jedyni w kraju mieliśmy w finale trójkę reprezentantów naszej szkoły. 5 marca 2021 r. osiemnastu uczetników czekało na werdykt jury, które zadecydowało o przyznaniu nagród dla tych, którzy wystąpili w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach z przemówieniem pod hasłem:  

  „WOJNY NIE MAJĄ ZWYCIĘZCÓW”

   

  Ostatecznie MARTA KIERZEK zajęła III miejsce i wygrała główną nagrodę organizatora konkursu –

  wyjazd do Brukseli oraz wizytę w Parlamencie Europejskim!!!

  Doskonale spisali się również Stanisław Kondera i Jakub Sroka, Staszek otrzymał wyróżnienie, a Kuba może się poszczycić tytułem finalisty, co jest rewelacyjną zapowiedzią na przyszłe lata.

  Wspaniałym Finalistom dziękujemy! Jesteśmy naprawdę dumni z naszych uczniów!

 • KONKURS FILOZOFICZNO-ETYCZNY

  KONKURS FILOZOFICZNO-ETYCZNY

  Kochani Morcinkowi Filozofowie;-)

  W ramach Dni Humanistycznych ogłaszam pierwszy morcinkowy konkurs filozoficzno-etyczny, którego temat brzmi:

  CZY WOJNY SĄ NIEUNIKNIONE ?

   Należy przeslać pracę pisemną, w której, żeby udowodnić swoje racje, powołacie się na przeróżne teksty kultury (ze świata muzyki, filmu, filozofii, etyki, historii, matematyki?, biologii...) i zajmiecie własne stanowisko, wobec powyższego zagadnienia, czy według Was wojna jest czymś koniecznym, nieodwracalnym, na zawsze zapisanym w funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie? Czy w związku z tym - świat bez konfliktów zbrojnych to tylko utopia?

  Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów (nie tylko do uczestników zajęć z etyki).

  Forma dowolna, końcowy termin przesyłania prac: 20 marca,

  na adres e-mail: dorota.piela@2lomorcinek.edu.pl ,

  z dopiskiem w tytule: "konkurs filozoficzny".

  Zwycięzców wyłonię 26 marca w ramach zakończenia Dni Humanistyki.

  Trzy pierwsze miejsca zostaną nagrodzone.

   Najlepsze prace będą również opublikowane na stronie internetowej naszej szkoły.

  Zapraszam do zabawy w filozofię ;-) 

  Dorota Piela

 • WIOSENNE DNI HUMANISTYKI W "MORCINKU"

  WIOSENNE DNI HUMANISTYKI W "MORCINKU"

  WIOSENNE   DNI  HUMANISTYKI  W  „MORCINKU”
   

  „…TU  ŁĄCZĄ   SIĘ  SZLAKI”
   

      Tegoroczne Dni Humanistyki, ze względu na sytuację, wymagają innych form  niż te, które proponowaliśmy w latach ubiegłych, jednak, mając na uwadze, że  tradycja – trwać musi, wychodzimy 
  z propozycją marcowego pogłębienia wiedzy humanistycznej.

       Przygotowałyśmy dla Was szereg wydarzeń o tematyce z czterech różnych obszarów, byście przekonali się, że właśnie ...tu łączą się szlaki – zarówno te dosłowne, które wiodły wiele ważnych postaci, jak i te dzisiejsze, mające na celu upamiętnianie  licznych istotnych wydarzeń.

         Do hasła przewodniego doliczamy także szlaki konkursów i ogólnopolskich akcji, mających na celu pogłębianie Waszej świadomości językowej, kulturowej i  literackiej.

        Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas marcowe poznawanie świata (tego dużego, jak
  i najbliższego) przez pryzmat rozwijania siebie i pogłębianie wiedzy z dziedziny języka polskiego, historii, wiedzy o regionie i sztuki, pomoże Wam  utwierdzić się w przekonaniu, że  nasz  „Morcinek”  jest miejscem, o którym można powiedzieć, że  właśnie  „..Tu łączą się szlaki”.

                                                                                                                                    Wasze  polonistki

 • Akcja Żonkile

  Akcja Żonkile

  Akcja Żonkile przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

  Muzem Historii Żydów Polskich Polin zaprosiło naszą szkołę do wzięcia udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkilektóra upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim.

  19 kwietnia rozpoczną się obchody rocznicy powstania, tego dnia nasi uczniowie będą uczestniczyli w premierze online na kanałach Facebook oraz YouTube muzeum filmu „Muranów - Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie. 

  W ramach współpracy z Muzeum Polin zapraszamy również do udziału w lekcjach online, które odbędą się 18 i 19 marca. 

  Klasy pierwsze zapraszamy 18 marca o 13:15 na lekcję o temacie "Jak pięknie się różnić".

  Klasy drugie będą miały możliwość uczestnictwa w lekcji 19 marca o 13:15, temat lekcji brzmi "Auschwitz nie spadło z nieba". 

                              Osoby zainteresowane lekcjami proszone są o zgłoszenie się do pani Ewy Oleksyk-Słoty

   

 • Niccolo Machiavelli - polityka, etyka, historia, teatr.

  Zapraszam na wyjątkową okazję - spektakl Teatru Starego w Lublinie w wersji on line, dostępny bezpłatnie tylko do 25 lutego w reżyserii Juliusza Machulskiego pt. MACHIA.
  W roli głównej : Adam Ferency jako Niccolo Machiavelli. 
  Zapraszam 
  MK

  Foto : żródło Wikipedia.

 • Międzynarodowy konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”.

  Międzynarodowy konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”.

  Historycy zapraszają na Międzynarodowy konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”.

  Biuro Edukacji Narodowej IPN zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w międzynarodowym jednoetapowym konkursie pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

  Konkurs polega na wykonaniu komiksu w polskiej wersji językowej przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera. Zakres historyczny pracy powinien mieścić się w okresie od roku 1917  do 1990.

  Praca ma stanowić zamkniętą całość o objętości 8–10 stron/plansz formatu A4, przedstawionych w pionie. Do komiksu należy dołączyć metryczkę z danymi autora: imię, nazwisko, wiek, nazwa szkoły i adres mailowy do kontaktu.

   

  CHĘTNYCH DO UDZIAŁU W KONKURSIE PROSIMY O ZGŁASZANIE SIĘ U PANI MONIKI GRZYBEK

 • XI OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI SMS

  XI OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI SMS

  Konkurs SMS Zaproszenie na XI Ogólnopolski Konkurs Literacki

  Polonistki zapraszają na  LITERACKI SMS – POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW

  pod hasłem Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

  Honorowy patronat nad konkursem przyjął Minister Edukacji i Nauki oraz Śląski Kurator Oświaty. Organizatorzy ubiegają się także o patronat Wojewody Śląskiego i Starosty Lublinieckiego.

  REGULAMIN Konkurs ma na celu zachęcanie młodzieży do refleksji nad sobą i otaczającym światem. Pomaga odkrywać wrażliwość, zachęca do formułowania sądów, opinii, ocen oraz nadania im literackiej, artystycznej formy. Rozwija umiejętności językowe, zmuszając do jasnego i precyzyjnego wypowiadania się poprzez krótkie komunikaty. Uświadamia młodzieży możliwość wykorzystania zdobyczy techniki dla celów artystycznych. Regulamin konkursu

  Uczestnikami konkursu mogą być osoby w wieku od 13 do 20 lat 

  ZASADY: Uczestnicy formułują literackie wypowiedzi, składające się maksymalnie ze 160 znaków (ze spacjami) w formie złotej myśli, aforyzmu, wiersza, rady, sentencji, przestrogi. Treść literackich SMS-ów dotyczyć musi szeroko pojętej egzystencji, np. codzienności, sfery uczuć, systemu wartości, wszystkiego, co wiąże się z hasłem: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jeden uczestnik zgłasza tylko 1 literacki SMS.

  DANE TECHNICZNE: Teksty należy opatrzyć informacjami: imię i nazwisko, wiek uczestnika, adres szkoły, nauczyciel – opiekun ze strony szkoły, telefon kontaktowy do szkoły, e-mail szkoły. Teksty wraz z powyżej wymienionymi danymi należy przesyłać za pośrednictwem formularza elektronicznego na stronie internetowej konkursu: http://literacki-sms.blogspot.com do dnia 5 marca 2021 r. Teksty przesłane pocztą elektroniczną lub tradycyjną nie biorą udziału w konkursie. Za pośrednictwem formularza elektronicznego uczestnik potwierdza zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez organizatora konkursu. Pisemną zgodę wraz z informacją o wyrażeniu/ niewyrażeniu zgody na publikację wizerunku dostarczają wyłącznie laureaci zaproszeni na udział w finale konkursu w siedzibie organizatorów w Lublińcu.

  Rozstrzygnięcie konkursu i powiadomienie laureatów drogą elektroniczną (na podany w formularzu adres e-mail szkoły) lub telefoniczną (na podany w formularzu nr telefonu szkoły) nastąpi do dnia 12 marca 2021 roku. Wręczenie nagród odbędzie w dniu 19 marca 2021 r. o godz. 11.00. w Zespole Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu ul. Ks. płk Jana Szymały 3, woj. śląskie.

  Wyniki oraz wyróżnione teksty zostaną zamieszczone na stronie internetowej konkursu literacki-sms.blogspot.com .

  Zgłoszenie uczestnika jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację tekstu konkursowego i zdjęć z finału w celach promocyjnych. Ocenie jury podlegać będą: - trafność i uniwersalna wymowa tekstu, - oryginalność formalna (dowcip, gra słów, aluzja, poetyckie ujęcie itp.) Samodzielność prac weryfikowana będzie w dostępnych publikacjach oraz poprzez wyszukiwarki internetowe. Prace niesamodzielne zostaną zdyskwalifikowane. Oceny jury są niepodważalne i nie podlegają odwołaniom. Autorzy najlepszych prac otrzymują nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

  Organizatorzy nie wysyłają uczestnikom dyplomów za udział w konkursie. Organizatorzy:Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych oraz Stowarzyszenie Otwartych Drzwi w Lublińcu » ZGŁASZANIE PRAC KONKURSOWYCH « http://literacki-sms.blogspot.com/p/blog-page_5.html

  Chętnych do udziału w konkursie prosimy o zgłaszanie się u swoich polonistek!

 • OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY

  OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY

  Drodzy Uczniowie,

  Zachęcamy Was do zapoznania się z regulaminem Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego oraz do udziału w nim.

  Celem konkursu jest  pielęgnowanie pięknej polszczyzny, kształcenie wysokiej sprawności językowej, skłanianie do refleksji nad miejscem wartości w życiu młodego człowieka oraz przygotowanie do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym.

  Szczegóły u polonistek,

  Zachęcamy do udziału!

  Poniżej link do oficjalnej strony konkursu wraz z regulaminem i niezbędnymi dokumentami:

  https://instytutkorfantego.pl/projekty/ogolnopolski-konkurs-krasomowczy-im-wojciecha-korfantego/

 • Lutowe rocznice historyczne

  Lutowe rocznice historyczne

  Lutowe rocznice historyczne 

  Witamy :)

  Poniżej kilka lutowych wydarzeń historycznych, o których warto pamiętać.

   

  - 7 lutego 1270 roku urodził się William Wallace - szkocki wojownik, przywódca powstania przeciwko rządom Anglii, w jego postać wcielił się Mel Gibson w filmie "Braveheart. Waleczne serce".  

   

  - 18 lutego 1386 roku w katedrze wawelskiej odbył się ślub Jadwigi Andegaweńskiej z Władysławem Jagiełłą

   

  - 1 lutego 1411 roku zawarto I pokój toruński kończący tzw. wielką wojnę między Polską a Krzyżakami, to właśnie podczas tego konfliktu rozegrała się bitwa pod Grunwaldem

   

  - 10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim

   

  - 24 lutego 1920 roku Adolf Hitler przedstawił w Monachium 25-punktowy program NSDAP 

   

  - 26 lutego 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie polskim hymnem narodowym

 • Morcinkowi Filozofowie

  Morcinkowi Filozofowie

  Mam przyjemność zaprezentować "kącik" filozoficzno-etycznych myśli Uczniów Morcinka. Na zajęciach ETYKI jestem "zalewana" błyskotliwymi wypowiedziami, komentarzami do słynnych dzieł filozofów, czy otaczającej rzeczywistości. Pomyślałam, że czas się tym podzielić i podkreślić, że nasi uczniowie to bystrzy obserwatorzy świata, którzy wiedzą, że filozofia to coś więcej niż tylko liczne, puste informacje o świecie. 

  Poniższe wypowiedzi uczniów są niebanalnym dialogiem z Haeminem Sunimem, który mówi:

   

  Gdybym miał w kilku słowach podsumować życie większości ludzi, napisałbym: „wieczny opór przed tym, co jest”. Stawiając opór, nieustannie staramy się zmieniać rzeczywistość i tkwimy w niezadowoleniu tego, co jest wokół nas.

  Gdybym miał podsumować życie większości oświeconych , napisałbym: „całkowita akceptacja tego, co jest”. Gdy akceptujemy rzeczywistość, nasz umysł pozostaje spokojny i opanowany, podczas gdy świat wokoło gwałtownie się zmienia.

   

  „Do sukcesu zaprowadzi nas logiczna

  i świadoma akceptacja rzeczywistości,

  w tym, co jest najtrudniejsze – akceptacja rzeczy,

  na które nie mamy wpływu”. Andrea Kuliberda 1c

  „Ludzie oświeceni akceptują świat

  i wszystkie swoje emocje z nim związane,

  nie dzielą ich na „dobre” i „złe”,

  tylko obserwują to,

  co się z nimi dzieje”. Julka Jurdziak 1b

   

  „Najgorzej, kiedy w głowach dziennie walczymy ze światem,

  tworzymy pesymistyczne scenariusze,

  nieadekwatne do sytuacji, pułapki wyobraźni,

  czas wyszukać pozytywów w tym, co jest dane” Iza Mierzchała 1c

   

   

  „Człowiek oświecony, potrafi zareagować w danej sytuacji,

  wie, jak radzić sobie z przeciwnościami losu.

  Kiedy przychodzi trudny moment, taki człowiek

  mimo potężnych obrotów świata i sprawy,

  potrafi zachować spokój, zaufać samemu

  sobie, wiedząc, że doprowadzi go to do realnego sukcesu”. Michał Tendera 2aN

   

   

  „Akceptacja to gorzka lekcja pokory.

  Jednak kiedy odsuniemy nieistotne rzeczy,

  którymi tak się przejmujemy,

  zobaczymy wreszcie te,

  które są dla nas najpożyteczniejsze”. Emilia Guśtak 2dN

   

  „Zwracam uwagę, że pewne sprawy nigdy nie powinny mieć naszej zgody,

  musimy stawiać opór sprawom nieetycznym.

  Odrzucajmy fragmenty nieistotnej rzeczywistości,

  ale te, od której zależy nasza przyszłość,

  poddawajmy głośnej dyskusji”. Julka Gajdzik 2cN

   

  *Obiecuję, że w ramach możliwości będę systematycznie częstować morcinkową filozofią, zeby wszyscy pojedli, jak na prawdziwą ucztę Platona przystało;-) D. Piela

 • W kręgu prozy i poezji więźniarek obozu Ravensbruck

  W kręgu prozy i poezji więźniarek obozu Ravensbruck

  VII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück”

  Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska zapraszają do udziału w VII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück”.

  Konkurs jest skierowany do uczniów klas VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.

  Uczestnicy, którzy zgłoszą swój udział w konkursie, będą mieli za zadanie przygotować oraz nagrać dwa filmy: jeden z recytacji wiersza, a drugi z prezentacji prozy na bazie wspomnień więźniarek FKL Ravensbrück. Filmy te należy przesłać do koordynatorów konkursu z właściwego sobie Oddziału bądź Delegatury IPN do 21 marca 2021 r. Komisje konkursowe w etapie półfinałowym wyłonią finalistów.

  Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/katowice/konkursy-i-projekty/ogolnopolski-konkurs-re

Kontakt

 • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
  sekretariat@lo2morcinekrudasl.pl

  Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP:
  IILORudaSlaskie
 • 32 242 01 25,

Morcinek w obiektywie