MENU

  • Chcesz pomóc Ukrainie? Lista miejsc w Internecie, gdzie zrobisz to szybko i pewnie

   Chcesz pomóc Ukrainie? Lista miejsc w Internecie, gdzie zrobisz to szybko i pewnie

   W mrokach wojny globalizacja – której szkieletem jest internet – może pokazać swoją jasną stronę. W sieci można łatwo, chociażby symbolicznie, okazać wsparcie i już konkretnie pomóc. Internauci organizują pomoc dla Ukrainy.

   Jeżeli i wy chcecie pomóc Ukraińcom, zarówno tym mieszkającym w ojczyźnie, jak i w Polsce, można to zrobić na wiele sposobów. Ich liczba rośnie lawinowo, więc siłą rzeczy przedstawiamy wybrane i kluczowe.

   Można wpłacać pieniądze na zbiórki, których celem jest dofinansowanie ukraińskich wojsk i pomoc ludności cywilnej.

  • Społeczność  „Morcinka”

   Społeczność  „Morcinka”

   Społeczność  „Morcinka”

   z żalem żegna swoją wieloletnią emerytowaną nauczycielkę

   Św. P.  Barbarę Mielcarek

   Uroczystości pogrzebowe odbędą się

   24 lutego 2022 o godzinie 12.00

   w kaplicy przy ul. Porębskiej – Ruda Południowa

  • FERIE ZIMOWE

   FERIE ZIMOWE

     Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rudzie Śląskiej informuje, że z inicjatywy Wojewody Śląskiego od 14 stycznia 2022 r. na terenie województwa śląskiego rozpoczynają się działania w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2022", które potrwają do 28 lutego 2022 r.

     Celem akcji jest stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. śląskiego poprzez prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej, w zakresie bezpiecznych zachowań zdrowotnych. W ramach realizacji akcji należy inicjować działania edukacyjne z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa związanych z trwającą epidemią SARS-CoV-2.

     W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rudzie Śląskiej zwraca się z prośbą o włączenie się do działań i zamieszczenie na Państwa stronach internetowych, portalach społecznościowych plakatów „Bezpieczne Ferie Zimowe” oraz ,,Wirusoochrona”.

  • UNIWERSYTET MŁODZIEŻY - SPOTKANIE STYCZNIOWE

   UNIWERSYTET MŁODZIEŻY - SPOTKANIE STYCZNIOWE

      Za nami kolejne spotkanie z cyklu wykładów i warsztatów filozoficznych organizniowanych we współpracy z przedstawicielami Uniwersytetu Śląskiego.

   24.01. dr Magdalena Wołek przedstawiła zagadnienie dotyczące zakresu sztuki. Intrygujący temat wykładu "Czy obieranie ziemniaków może być dziełem sztuki?" pozwolił otworzyć dyskusję na szereg tematów:

   -jakie są wyznaczniki/ reguły dzieła sztuki?

   -czy wszystko w sztuce musi być niepowtarzalne i nowe?

   - i najważniejsze - czy istenieją jakieś granice, którymi powinien kierować się artysta?

   Dr M. Wołek, obok tradycyjnej twórczości antycznej, zaprezentowała wiele prowokacyjnych dzieł współczesnych twórców, które zaburzały?? klasyczne myślenie o tym, czym może być dzieło artystyczne. Uczniowie podziwali m.in. sztukę Rafała Jakubowicza, pani Orlan - francuskiej artystki współczesnej, M.Duchampa, M. Bidlo (amer. malarza, rzeźbiarza, performera) , J. Koons'a oraz projektanta okładek płytowych np. Lady Gagi - G. Ball'a.  

       Długa dyskusja, jaka miała miejsca podczas warsztatów, potwierdza fakt, że sztuka jest nadal bardzo ważnym elementem w życiu młodego człowieka, jak słusznie zauważono, może ona mieć siłę sprawczą, obalać systemy polityczne, a współczesny artysta pracuje dziś wielopoziomo, niejednokrotnie  z całym zespołem profesjonalistów.

   Dziękuję uczestnikom,

   Dorota Piela

    

   Do zobaczenia po feriach !  => wykład dr Agnieszka Woszczyk, prof. UŚ 

   "Gdy życie traci sens. Po co jeszcze filozofia?"

  • Życzenia Świąteczne

   Życzenia Świąteczne
  • UNIWERSYTET MŁODZIEŻY - SPOTKANIE GRUDNIOWE

   UNIWERSYTET MŁODZIEŻY - SPOTKANIE GRUDNIOWE

   ZA NAMI DRUGIE SPOTKANIE W RAMACH WSPÓŁPRACY Z UŚ W PROJEKCIE - "UNIWERSYTET MŁODZIEŻY".

   TYM RAZEM GOŚCIŁ U NAS PRZEDSTAWICIEL INSTYTUTU FILOZOFII - DR SZYMON MAKUŁA - OMAWIAJĄC BARDZO POWAŻNY PROBLEM WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA:

            "KOMU WIERZYĆ? CZYLI O KORZYSTANIU Z OPINNI EKSPERTÓW".

   DR MAKUŁA W REWELACYJNY SPOSÓB ŁĄCZYŁ FILOZOFIĘ Z PSYCHOLOGIĄ, PROWOKUJĄC DO REFLEKSJI NAD PYTANIAMI:

   -KIM JEST EKSPERT?

   -KOMU MOŻNA ZAUFAĆ?

   -CZY W OGÓLE MOŻNA DZIŚ MYSLEĆ SAMODZIELNIE?

   PODCZAS WARSZTATÓW MŁODZIEŻ MORCINKA OBALAŁA TEORIE POPULARNYCH SAMOZWAŃCZYCH "EKSPERTÓW", ZWRACAJĄC UWAGĘ NA TO, GDZIE RZEKOMY EKSPERT PUBLIKUJE SWOJE "OSIĄGNIĘCIA" I W JAKI SPOSÓB WYKORZYSTUJE SWOICH SŁUCHACZY.

   BYŁA TO SOLIDNA LEKCJA Z PRZESTROGĄ DLA MŁODZIEŻY PRZED PSEUDOEKSPERTAMI W SOCIAL MEDIACH.

   CZY WYKŁAD PRZYPADŁ DO GUSTU MORCINKOWYM FILOZOFOM? POD KONIEC ZAJĘĆ MŁODZIEŻ Z WYPIEKAMI NA TWARZY NAGRODZIŁA WYKŁADOWCĘ OWACJĄ NA STOJĄCO, WIĘC MYŚLĘ, ŻE JUŻ NIC DODAWAĆ NIE TRZEBA ;-)

   DZIĘKUJĘ ZA WASZĄ AKTYWNOŚĆ

    

                                                                                         DOROTA PIELA

    

   P.S. A JUŻ 24 STYCZNIA INTRYGUJĄCY TEMAT DR MAGDALENY WOŁEK: "CZY OBIERANIE ZIEMNIAKÓW MOŻE BYĆ DZIEŁEM SZTUKI?" DO ZOBACZENIA!

    

  • Olimpiada wiedzy o Górnym Śląsku

   Olimpiada wiedzy o Górnym Śląsku

    Miło nam poinformować, że nasze uczennice Ola Sośnik oraz Sandra Malikowska z klas 3B (po gimnazjum) gdzie wychowawcą jest P. Aleksandra Woźnikowska pod kierownictwem Anny Morajko-Fornal, osiągnęły dziś ogromny sukces.

    W Olimpiadzie Wiedzy o Górnym Śląsku Ola została finalistką a Sandra laureatką uhonorowaną indeksem upoważniającym do studiów na polonistyce na Uniwersytecie Jagielońskim.

    Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku to ogólnopolski, interdyscyplinarny konkurs wiedzy w zakresie czterech dziedzin:

   • historii,
   • geografii,
   • literatury i dialektu śląskiego
   • sztuki i dziedzictwa kulturowego

   Organizatorami Olimpiady są:Związek Górnośląski Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej

  • SZLACHETNA PACZKA

   SZLACHETNA PACZKA

     Szanowni Państwo,Organizujemy zbiórkę na rzecz Szlachetnej Paczki.Akcja trwa do 9 grudnia.

    Zbieramy żywność z długim terminem przydatności do spożycia:Kawa, herbata, makaron, kasza, ryż, mąka, dżemy, konserwy, olej, cukier itp. Środki czystości:pasta i szczoteczki do zębów, szampony, mydło, proszek do prania, płyn do mycia naczyń i podłóg, płyn do płukania tkanin itp.

    Artykuły biurowe:Zeszyty, bloki techniczne i rysunkowe, kredki, pisaki, kleje, farbki, papier kolorowy, nożyczki, plecaki do szkoły (mały do przedszkola i duży) itp.Inne: Prześcieradło, pościel 90x200cm, koc, ręczniki, zestaw przyrządów kuchennych, piłka do piłki nożnej, klocki lego, zabawkowa kolejka na torach.

    W miarę możliwości proszę przed zakupem darów Innych skontaktować się z p. Tomaszem Ficem aby nie dublować ewentualnych prezentów.

    Dary można składać do kartonu w pobliżu wejścia głównego do szkoły.Istnieje możliwość darowizny pieniężnej. Za organizację zbiórki odpowiedzialny będzie Samorząd Uczniowski. Więcej informacji dot. zbiórki pod linkiem:https://liblink.pl/R82YRigxnK. Pomaganie jest fajne.

    Z poważaniem Organizatorzy w Morcinku: p. Ewelina Szymczyk i p. Tomasz Fic

  • MOBILNY UNIWERSYTET MŁODZIEŻY-PIERWSZE SPOTKANIE

   MOBILNY UNIWERSYTET MŁODZIEŻY-PIERWSZE SPOTKANIE

   W PONIEDZIAŁEK 29 LISTOPADA ODBYŁY SIĘ PIERWSZE WYKŁADY I WARSZTATY Z FILOZOFII PROWADZONE PRZEZ PRZEDSTAWICIELA UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO - dr. SEBASTIANA ŚPIEWAKA - W RAMACH MOBILNEGO UNIWERSYTETU MŁODZIEŻY.

   W SPOTKANIU WZIĘLI UDZIAŁ UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH, UCZESTNICZĄCY W BIEŻACYM ROKU SZKOLNYM W LEKCJACH FILOZOFII. 

   TEMAT WYKŁADU PORUSZAŁ CIEKAWĄ KWESTIĘ OTACZAJĄCEJ NAS RZECZYWISTOŚCI:

   "CZY ISTNIENIE ŚWIATA TO TYLKO WIELKA ŚCIEMA?"

   OD TEGO PYTANIA DR ŚPIEWAK ROZPOCZĄŁ INTRYGUJĄCĄ ROZPRAWĘ FILOZOFICZNĄ, ETAPAMI ROZKŁADAJĄC NA CZYNNIKI PIERWSZE PRAWDĘ O ŚWIECIE, W KTÓRYM FUNKCJONUJEMY NA CO DZIEŃ.

   CZĘŚĆ WARSZTATOWA PROWOKOWAŁA DO DYSKUSJI UCZNIÓW Z WYKŁADOWCĄ. MORCINKOWI FILOZOFOWIE I TYM RAZEM NIE ZAWIEDLI. ICH WNIKLIWE PYTANIA I TRAFNE SPOSTRZEŻENIA POZWOLIŁY MI NA WYCIĄGNIĘCIE GŁÓWNEGO WNIOSKU ZE SPOTKANIA, OTÓŻ MORCINKOWI UCZNIOWIE Z PEWNOŚCIĄ NIE SĄ TYLKO "MÓZGAMI W SŁOIKU" ;-)

    SERDECZNIE DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM UCZESTNIKOM PROJEKTU!

                                                                                                                                DOROTA PIELA

   P.S. KOLEJNE SPOTKANIE JUŻ 15 GRUDNIA ! TYM RAZEM dr SZYMON MAKUŁA WYJAŚNI NAM:

    "KOMU WIERZYĆ? CZYLI O KORZYSTANIU Z OPINII EKSPERTÓW". DO ZOBACZENIA !

  • Akcja PODAJ WODĘ

   Akcja PODAJ WODĘ

     Zapraszamy do udziału w akcji PODAJ WODĘ!W dniach od 24.11 do 3.12 odbędzie się w szkole zbiórka wody oraz środków higienicznych dla pacjentów Dziennego Oddziału Rehabilitacji w Szpitalu Miejskim w Bielszowicach. Wodę (najlepiej niegazowaną) oraz wszelkie środki higieniczne można składać w gabinecie nauczycieli wychowania fizycznego.

     Dla Darczyńców przewidziany jest słodki upominek, a dla klasy która uzbiera najwiecej litrów wody przewidziana jest NAGRODA SPECJALNA - wyjście na kręgle.

     Dziękujemy za Państwa hojność :-)

     Życzę zdrowia

     Z wyrazami szacunkuAneta Woczka - Dębska

  • Mistrzyni Śląska w Kolarstwie Przełajowym - uczennica Morcinka!!!

   Mistrzyni Śląska w Kolarstwie Przełajowym - uczennica Morcinka!!!

    

     Dnia 13 listopada odbyły się Mistrzostwa Śląska w Kolarstwie Przełajowym w Hucisku na Jurze Krakowsko-Czestochowskiej. Trasa była wymagająca, zawierała przeszkody typowo przełajowe. Po zaciętej rywalizacji uczennica klasy 3CN Julia Gajdzik zajęła pierwsze miejsce w kategorii juniorka, reprezentując Stowarzyszenie Kolarski Mikołów.Serdecznie jej Gratulujemy💪🏆🚴‍♀️

  • Autorytet na miarę XXI wieku?– ks. Jan Macha

   Autorytet na miarę XXI wieku?– ks. Jan Macha

   UWAGA MORCINKOWCY – MOBILIZACJA i GŁOSUJEMY!!!

     Zgodnie z Regulaminem archidiecezjalnego konkursu filmowego dla młodzieży szkół ponadpodstawowych: „Autorytet na miarę XXI wieku?– ks. Jan Macha” rusza głosowanie na nagrodę publiczności. Każdy ma prawo oddać swój głos na jeden z pięciu nadesłanych filmów, który według niego jest najlepszy.

     Udało nam się w Morcinku zmobilizować aż 3 ekipy filmowe! Pozostałe filmy są LO w Siemianowicach i Zespołu Szkół w Pszczynie. Głosowanie będzie trwało od 23 listopada br. od godziny 00:00 do 30 listopada br. do godziny 15:00.

     Procedura jest następująca:

   1. Wchodzimy na stronę:

   https://www.youtube.com/playlist?list=PLmiqyWAGnpyt2j7Qfv4KKiqqyv_SM5c5V

   2. Oglądamy filmy konkursowe umieszczone na liście.

   3. Oddajemy głos na film, który najbardziej nam się podoba i odpowiada tematowi konkursu poprzez tzw. „polubienie” – naciskamy ikonkę „kciuka w górę”.

     Można głosować tylko jeden raz. Film z największą liczbą głosów otrzyma nagrodę publiczności. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w dniu rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. Jana Machy,tj. 3 grudnia 2021 r.

    

    

  • UNIWERSYTET MOBILNY MŁODZIEŻY - WSPÓŁPRACA Z UŚ

   UNIWERSYTET MOBILNY MŁODZIEŻY - WSPÓŁPRACA Z UŚ

     W roku szkolnym 2021/2022 wszystkie grupy filozoficzne klas pierwszych, będą współpracowały z Uniwersytetem Śląskim w ramach Uniwersytetu Mobilnego Młodzieży. To znaczy, że raz w miesiącu do naszej szkoły na zajęciach uczniów pojawią się wykładowcy Wydziału Humanistycznego. W ramach ich wizyty odbędą się wykłady i warsztaty z filozofii. Czekają nas interesujące spotkania z przedstawicielami UŚ, którzy zaprezentują poniższe tematy:

   dr Agnieszka Woszczyk, prof. UŚ – Gdy życie traci sens. Po co jeszcze filozofia?

   dr Szymon Makuła – Komu wierzyć? Czyli o korzystaniu z opinii ekspertów.

   dr Sebastian Śpiewak – Czy istnienie świata to tylko wielka ściema?

   dr Witold Marzęda – Czy Twoja inteligencja jest sztuczna?

   dr Magdalena Wołek – Czy obieranie ziemniaków może być dziełem sztuki?

    

   Najbliższe spotkanie już 29 listopada!

   Więcej informacji na temat Mobilnego Uniwersytetu Młodzieżowego na stronie:

   http://www.uniwersytethumanistow.us.edu.pl/pl/mobilny-uniwersytet-mlodziezy/o/

    

   Dorota Piela

    

    

    

  • ZEBRANIE Z RODZICAMI

   ZEBRANIE Z RODZICAMI

   Ze względu na wzrost zachorowań zdecydowaliśmy, że zebranie będzie miało charakter spotkań on-line.

   Termin 08.11.2021 - godzina 17.00

  • WYWIADÓWKA

   WYWIADÓWKA

   Zapraszamy rodziców (opiekunów) uczniów „MORCINKA” na spotkania 6 września 2021.

   Rodziców PIERWSZOKLASISTÓW zapraszamy na godzinę 17.00 na spotkanie z Dyrekcją, które odbędzie się na sali gimnastycznej a następnie na spotkanie z wychowawcami.

   O godzinie 17.00 rozpoczną się spotkania klas drugich i trzecich (po szkole podstawowej).

   Rodziców MATURZYSTÓW zapraszamy na godzinę 17.30.

   RADA RODZICÓW spotyka się z Dyrektorem o godzinie 18.00

   Szczegółowa rozpiska sal znajduje się w gablocie w holu szkoły.

  • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

   ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

   Organizacja zajęć

   w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi

   im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej w dniu 1 września 2021r.

   • W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie epidemii uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania poniższych zaleceń.
   • Do szkoły może uczęszczać uczeń oraz może przychodzić pracownik bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
   • Uczniowie i pracownicy szkoły w drodze do i ze szkoły przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

    

   1. Uczniowie wchodzą do szkoły z zachowaniem bezpiecznych odległości i dystansów społecznych.
   2. Przy wejściu muszą mieć maskę lub inne zabezpieczenie.
   3. W szkole obowiązuje zakrycie twarzy(maseczka lub przyłbica) za wyjątkiem lekcji.
   4. Zdjęcie osłony twarzy dopuszczalne jest tylko w czasie trwania lekcji
   5. Przy wejściach do szkoły należy  zdezynfekować ręce.
   6. W kontaktach wszyscy starają się zachować dystans społeczny.
   7. W szkole na korytarzach i klatkach schodowych obowiązuje ruch prawostronny z zachowaniem odległości społecznych
   8. Po wejściu do sali lekcyjnej uczniowie dezynfekują ręce i mogą zdjąć zakrycie twarzy.
   9. Dopuszcza się używanie prywatnych środków dezynfekujących oraz rękawiczek
   10. W toaletach należy zachować odpowiedni dystans oraz myć ręce zgodnie z wywieszoną instrukcją

    

   Harmonogram zajęć w dniu 1 września 2021r.

   1. Godz. 9:00 – klasy I  – wchodzą do szkoły od strony boiska i pozostają na nim lub udają się  na salę gimnastyczną (w czasie opadów deszczu). Następnie przechodzą wraz z wychowawcami do sal :

                                 1A – sala 102

                                 1B – sala 305

                                 1C – sala 208

                                 1D – sala 304

   1. Godz. 9:00 – pozostałe klasy  spotykają się z wychowawcami (opiekunami) w salach:

                                 3A – sala 306

                                 3B – sala 301

                                 3C – sala 311

                                 3D – sala 309

                                 3AN – sala 108

                                 3BN – sala 111

                                 3CN – sala 207

                                 3DN – sala 203

                                 2A – sala 204

                                 2B – sala 109

                                 2C – sala 307

                                 2D – sala 302

  • Rozstrzygnięcie konkursu ,,Moje miasto w obiektywie".

   Rozstrzygnięcie konkursu ,,Moje miasto w obiektywie".

   Z przyjemnością informujemy, że konkurs,,Moje miasto w obiektywie" został rozstrzygnięty!

    

   Przyznano dwie pierwsze nagrody.

    

   Laureatkami zostały: 

    

   Marta Drożniewicz     Ic

   Andrea Kuliberda      Ic.

    

   Serdecznie gratulujemy!

  strona:

  Kontakt

  • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
   sekretariat@lo2morcinekrudasl.pl

   Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
   IILOMorcinek
  • 32 242 01 25,

  Morcinek w obiektywie