ZJAZD 90-LECIA

  Z ŻYCIA SZKOŁY

  liczba odwiedzin: 2591617
  • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

   UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
  • SPOTKANIE Z P. MARKIEM KAMIŃSKIM I ROBOTEM NOA W RAMACH PROJEKTU POWER4CHANGE

   SPOTKANIE Z P. MARKIEM KAMIŃSKIM I ROBOTEM NOA W RAMACH PROJEKTU POWER4CHANGE

     W dniu 3 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 1A oraz 2A odwiedzili Zespół Szkół Technicznych i  Ogólnokształcących Nr 2 w Katowicach, gdzie odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z podróżnikiem, filozofem
   i innowatorem P. Markiem Kamińskim oraz robotem NOA. 

      W ramach projekt POWER4CHANGE mieliśmy wielką przyjemność zobaczyć robota NOA, zadać pytania a przede wszystkim usłyszeć ciekawe odpowiedzi zwrotne ze sztucznej inteligencji, dla której nasze wybrane klasy przygotowały szereg pytań inicjalnych w początkowym okresie projektu. Spotkanie, którego tematem przewodnim jest odpowiedź na pytanie, "jak odbudować odporność psychiczną" była bardzo ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

     Projekt Power4change to odpowiedź na zdefiniowane przez Marka Kamińskiego trzy największe wyzwania, przed którymi stanęła ludzkość w XXI wieku: Osobliwość (nowe technologie) – Singularity, Zrównoważony rozwój – Sustainability, Zaangażowanie społeczne – Social empowerment

    Social i self empowerment to tak naprawdę fundamenty koncepcji 3S. Jeszcze kilka miesięcy temu przeciwdziałanie zmianom klimatu było wiodącym motywem projektu. Dziś z oczywistych powodów akcenty zasadniczo się przesunęły – pandemia koronawirusa zmieniła w ciągu kilku tygodni oblicze świata.

     Każdy z nas musi się teraz odnaleźć w tej zupełnie nowej, obcej sytuacji, dlatego właśnie głównym motywem projektu stały się zaangażowanie społeczne i rozwój osobisty Social Empowerment, który poszerzony teraz został o komponent Self Empowerment. Założeniem jest chęć, by każdy mógł w sobie odnaleźć siłę do zmierzenia się z kryzysem i potraktowania go jako okazję do zbudowania lepszego świata. Social i self empowerment to tak naprawdę fundamenty koncepcji 3S. 

     Doświadczenia P. Marka wyniesione z ekstremalnych podróży na bieguny stanowią praktyczną bazę wiedzy
   i umiejętności, dającą wsparcie w radzeniu sobie z konsekwencjami globalnego zagrożenia pandemią: izolacją, niepewnością, lękiem, brakiem motywacji. Tą wiedzą P. Marek chce się podzielić z ludźmi na całym świecie – w tym z nami czego w piątek byliśmy świadkami.

     Serdecznie zapraszamy na nasze zajęcia i projekty z informatyki oraz poszerzanie kompetencji cyfrowych.

  • MORCINEK W PRZEDSZKOLU:-)

   MORCINEK W PRZEDSZKOLU:-)

   Uczniowie humanistycznej klasy 1b zaangażowali się w realizację "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" i wczoraj (8.06) dziociom z Przedszkola nr 37 im. Pracowitych Pszczółek czytali bajki, przygotowali dla nich także zabawy oraz kreatywne niespodzianki. Bardzo dziękujemy p. Dyrektor Joannie Stawickiej, nauczycielom i pracownikom przedszkola za tak serdeczne przyjęcie i smaczny poczęstunek! Brawa dla 1b, wykonali kawał dobrej roboty - jak na pracowite pszczółki przystało ;-)

   Spory sukces i zainteresowanie wczorajszym wydarzeniem zainspirował do reaktywacji naszego szkolnego projektu "Od Przedszkolaka do Morciniaka" !

   Dorota Piela

  • UNIWERSYTET MŁODZIEŻY

   UNIWERSYTET MŁODZIEŻY

   Na ostatnim już spotkaniu, z cyklu filozoficznych wykładów i warsztatów we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, podjęty został temat:

   "Gdy życie traci sens... po co jeszcze filozofia?"

   Dr Agnieszka Woszczyk znakomicie poprowadziła zajęcia z wykorzystaniem elementów psychoterapii. Prowadząca odwoływała się do osoby Viktora Emila Frankla, austriackiego psychiatry i psychoterapeuty, więźnia obozów koncentracyjnych, twórcy logoterapii. Jego wnikliwe badania, jak i spostrzegawcze pomysły naszych uczniów, pozwoliły wyciągnąć ciekawy wniosek, np. że w trudnych  warunkach przetrwają tylko ci, którzy mają silne poczucie sensu życia.

   Następnie dr Woszczyk poruszała wiele teorii wokół sensu i wartości życia, prezentując, m.in. model dynamiki przeżywania wartości. Przy czym podkreślone zostały różnice między społecznym narzuconym etosem wartości a indywidualną prywatną hierarchią wartości jednostki.

   Bardzo dziękuję wszystkim Morcinkowym Filozofom za współpracę w tym projekcie, na każdych warsztatach byliście niezwykle błyskotliwi. Reakcja prowadzących po spotkaniach z Wami - bezcenna:-).

   Dorota Piela 

    

  • "POZNAJ POLSKĘ" - WARSZAWA '22

   "POZNAJ POLSKĘ" - WARSZAWA '22

   Wyjazd klas 2a i 2c do stolicy Polski w ramach projektu "Poznaj Polskę", rekomendowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, dobiegł końca.

   16.05-18.05 to czas turystycznego obcowania z Warszawą na wiele sposobów. Uczniowie mieli okazję m.in. wejść do Centrum Nauk Kopernika, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin, Pałacu Kultury i Nauki, Muzeum Ewolucji, zwiedzić Stare Miasto, Plac Piłsudskiego, Łazienki Królewskie, oddać hołd zmarłym na Powązkach, podziwiać zabytkową, jak i współczesną architekturę Warszawy...

   Cenna lekcja dumy patriotycznej, świadomości historycznej i współczesnej autorefleksji młodego człowieka.

   Szczegółowa relacja z wycieczki na Morcinkowym Facebooku!

  • SZKOLENIA Z REKRUTACJI ON-LINE DLA RODZICÓW I KANDYDATÓW:

   SZKOLENIA Z REKRUTACJI ON-LINE DLA RODZICÓW I KANDYDATÓW:

   Pierwsze spotkanie 19 maja, godzina 18.00

   Drugie spotkanie 19 maja, godzina 18.00

  • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KLAS TRZECICH

   UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KLAS TRZECICH
  • PROJEKT POZNAJ POLSKĘ

   PROJEKT POZNAJ POLSKĘ

   W dniach od 16.05.2022 do 18.05.2022 uczniowie klasy 2A i 2C będą brali udział w wycieczce do Warszawy współfinansowanej w ramach projektu "Poznaj Polskę".

  • DZIEŃ OTWARTY JUŻ ZA NAMI

   DZIEŃ OTWARTY JUŻ ZA NAMI

   Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za wizytę w naszych murach i oczywiście zapraszamy do edukacji w naszej szkole.

  • DZIEŃ OTWARTY

   DZIEŃ OTWARTY
  • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

   NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

    

    W październiku 2021 roku Dyrektor szkoły złożył wniosek do organu prowadzącego                              o udzielenie wsparcia finansowego (w ramach NPRCz) na zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, w szczególności książek historycznych poświęconych historii Polski XX wieku, książek ukazujących wartość rodziny i życia człowieka oraz lektur szkolnych. Wniosek obejmował także zakup nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej.

    Nasze Liceum otrzyma dotację w wysokości 12 tys. zł i przystąpi do realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025”

    Zgodnie z zaleceniami zawartymi w programie biblioteka szkolna podejmie działania mające na celu rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie  i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży a także zakup nowości wydawniczych, w tym książek historycznych (historia Polski XX w.), książek ukazujących wartość rodziny  i brakujących lektur do klas I-IV liceum.

    W planowanych zakupach książek uwzględnione zostaną potrzeby uczniów niepełnosprawnych. O wszelkich planowanych działaniach będziemy informować na bieżąco.

  • KONKURSU O LAUR ZIELONEJ RÓŻY

   KONKURSU O LAUR ZIELONEJ RÓŻY
  • NOWY PROJEKT INFORMATYCZNY

   NOWY PROJEKT INFORMATYCZNY

   Dzięki stałej współpracy z firmą IBM P-TECH Industry Program Manager Poland zostaliśmy zaproszeni do projektu Power4Change. Będziemy częścią społeczności szkolnej, która będzie wspierać budowę sztucznej inteligencji dla robota NOA.

   Szczegóły na dołączonej prezentacji. W projecie biorą udział wyznaczone klasy.

  • UNIWERSYTET MŁODZIEŻY-CZYM JEST SZTUCZNA INTELIGENCJA?

   UNIWERSYTET MŁODZIEŻY-CZYM JEST SZTUCZNA INTELIGENCJA?

   10.03. Gościliśmy w naszej szkole doktora UŚ Witolda Marzędę, który wyjaśniał świat sztucznej inteligencji. Uczniowie podczas wykładu i warsztatu filozoficznego mieli okazję zetknąć się z wieloma dziedzinami nauki, tj. z fizyką, matematyką, filozofią, biologią, psychologią... bo właśnie te obszary otwiera przed nami kognitywistyka. Jej główne pola badawcze to strumienie wiedzy - język, myślenie, świadomość, podejmowanie decyzji, percepcja, inteligencja. Dr Marzęda przedstawił pierwsze próby stworzenia mechaniki umysłu, zaprezentował maszynę programowania (Program AL maszyna Turinga), ujawnił proces eksperymentalny, prezentujący zasady hakowania danego systemu.

   Część warsztatowa wykorzystywała aplikacje interfejsowe, umożliwiające rozpoznawanie twarzy... te i wiele innych działań pozwoliło obalić tezę początkową, sugerującą, że jesteśmy posiadaczami sztucznej inteligencji :-) 

   Dziękuję za aktywne zaangażowanie podczas warsztatów grupom filozoficznym oraz (tym razem gościnnie) 2a 3cN !

   Dorota Piela

  • TYDZIEŃ NAUK MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZYCH 14.03.2022-19.03.2022

   TYDZIEŃ NAUK MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZYCH 14.03.2022-19.03.2022
  • TYDZIEŃ NAUK MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZYCH 14.03.2022-19.03.2022

   TYDZIEŃ NAUK MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZYCH 14.03.2022-19.03.2022
  • SUKCESY MATEMATYCZNE

   SUKCESY MATEMATYCZNE

   Maciej Skrzyposzek z klasy II AN został finalistą " Śląskiego Konkursu Matematycznego. Uzyskał znakomity wynik 30/30 punktów do zdobycia w I etapie. 

  • SUKCESY MATEMATYCZNE

   SUKCESY MATEMATYCZNE

   Michał Tendera z klasy III AN został finalistą konkursu matematycznego " O Złoty Indeks Politechniki Śląskiej"

  • Chcesz pomóc Ukrainie? Lista miejsc w Internecie, gdzie zrobisz to szybko i pewnie

   Chcesz pomóc Ukrainie? Lista miejsc w Internecie, gdzie zrobisz to szybko i pewnie

   W mrokach wojny globalizacja – której szkieletem jest internet – może pokazać swoją jasną stronę. W sieci można łatwo, chociażby symbolicznie, okazać wsparcie i już konkretnie pomóc. Internauci organizują pomoc dla Ukrainy.

   Jeżeli i wy chcecie pomóc Ukraińcom, zarówno tym mieszkającym w ojczyźnie, jak i w Polsce, można to zrobić na wiele sposobów. Ich liczba rośnie lawinowo, więc siłą rzeczy przedstawiamy wybrane i kluczowe.

   Można wpłacać pieniądze na zbiórki, których celem jest dofinansowanie ukraińskich wojsk i pomoc ludności cywilnej.

  • Społeczność  „Morcinka”

   Społeczność  „Morcinka”

   Społeczność  „Morcinka”

   z żalem żegna swoją wieloletnią emerytowaną nauczycielkę

   Św. P.  Barbarę Mielcarek

   Uroczystości pogrzebowe odbędą się

   24 lutego 2022 o godzinie 12.00

   w kaplicy przy ul. Porębskiej – Ruda Południowa

  strona:

  Kontakt

  • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
   sekretariat@lo2morcinekrudasl.pl

   Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
   IILOMorcinek
  • 32 242 01 25,

  Morcinek w obiektywie