Spotkania on-line dla rodziców i kandydatów:
Spotkanie - 15 maja, godzina 18.00
Spotkanie - 17 maja, godzina 18.00
3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.
Pomimo że dokument ten został podpisany 229 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Kontytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.
Obecnie, w obliczu globalnego zagrożenia epidemiologicznego, odpowiedzialna postawa obywatelska jest potrzebna jeszcze bardziej. Tegoroczne obchody polskiego narodowego święta 3 Maja nie będą miały tradycyjnego charakteru. Chcielibyśmy jednak zachęcić wszystkich do śledzenia w tym dniu naszego konta na twitterze @PLinGreece, a także do zapoznania się z prezentacją na temat obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”:
żródło: https://www.gov.pl/web/grecja/swieto-konstytucji-3-maja
MOJA RODZINA W MORCINKU
WYKONAJ PRACĘ PLASTYCZNĄ PRZEDSTAWIAJACĄ CIEBIE ORAZ CZŁONKÓW TWOJEJ RODZINY, KTÓRZY UCZĘSZCZALI BĄDŹ NADAL UCZĘSZCZAJĄ DO NASZEJ SZKOŁY
Liczy się kreatywność!
Mile widziane zdjęcia i wspomnienia z lat spędzonych w naszym liceum.
Pamiętaj, żeby w swojej pracy uwzględnić imię i nazwisko absolwentów oraz rok ukończenia przez nich szkoły.
Technika plastyczna prac: dowolna
Format pracy: A2
Termin oddawania prac upływa 31 maja 2023 roku.
Podpisane prace należy składać w gabinecie 105.
Na zwycięzców czekają nagrody!
Nasza uczennica Natalia Lepa zakwalifikowała się do zawodów Pucharu Europy UNDER 21 w słoweńskim Catez , które odbędą się w dniach 1-6 maja!
Natalia zarówno w kwalifikacjach jak i w klasyfikacji open zajęła 2 miejsce bijąc własny rekord życiowy!
GRATULUJEMY i trzymamy kciuki BRAWO
24-25 marca odbyl sie w Warszawie final Olimpiady Wiedzy o Bezpieczenstwie i Obronnosci organizowany przez Uniwersytet Warszawski. Uczen naszej szkoly -klasy 3c- Grzegorz Frank zostaly jej laureatem!!! Dziekujemy Grzegorzowi, że reprezentowal nasza szkole w stolicy i raz jeszcze GRATULUJEMY.
Nasi uczniowie zajęli I miejsce w Rudzkim Turnieju Logicznego Myślenia „Łamigłówki mądrej główki”
Kinga Swandzikowska
Maciej Skrzyposzek
Tomasz Sulżycki
Serdecznei gratulujemy !
W piątek odwiedził nas dr Krystian Dudek, właściciel Instytutu Publico, wykładowca Akademii WSB, były Prezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, autor kampanii PR, doradca firm, osób publicznych czy sztabów wyborczych. Rozmawialiśmy o tym jak doskonalić swoją autoprezentację, budować markę osobistą, komunikować siebie. Jak być w tym wszystkim autentycznym, wiarygodnym i skutecznym.
Szkolenie okraszone wieloma praktycznymi przykładami z życia i świata biznesu pokazało jak stosować zasady prowadzące do sukcesu. To nie pierwsze nasze spotkanie z dr. K. Dudkiem. Każde pamiętamy jako merytoryczne, a jednocześnie otwarte i pełne poczucia humoru, nastawione na potencjał i potrzeby naszych uczniów i kadry pedagogicznej. A o dobrej atmosferze i zadowoleniu uczestników świadczy załączone zdjęcie.
10.III (piątek) - Matematyka bez granic
11.III (sobota) - Dzień zadaniowy
13.III (poniedziałek) – Warsztaty z Cyberbezpieczeństwa. Konkurs słodkości i pyszności (klasy pierwsze)
14.III (wtorek) – Święto Liczby π – wyjazd na Uniwersytet Śląski. Konkurs słodkości i pyszności (klasy drugie)
15.III (środa) – Wykłady naukowe – wyjazd na Politechnikę Śląską oraz na Uniwersytet Ekonomiczny
16.III (czwartek) – Wykłady i prezentacje uczniów. Kangur matematyczny. Konkurs słodkości i pyszności (klasy trzecie)
17.III (piątek) – Wyniki konkursu na najlepszy wystrój sali.
WSTI w Katowicach
W naszej szkole realizujemy dla klasy 1A zajęcia w ramach projektu pt. „Misja Wiedza – warsztaty edukacyjne dla młodzieży”. Organizatorem jest Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach. Tematyka zajęć to "Budowanie i programowanie robotów". Terminarz warsztatów to: 1/8/15.02.2023
Święta tuż, tuż ...
w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę zespół ,,5 o' clock", który tworzą uczniowie Morcinka, zaprasza do posłuchania autorskiej pastorałki.️
,,Niemowlątko” to utwór przygotowany przez Zosię Ptaś, Marysię Tomecką, Szymona Kwiatkowskiego (wszyscy z 3B!) oraz Rafał Dudka i Mateusza Bagińskiego.
GRATULACJE JESTEŚMY Z WAS DUMNI JAKO CAŁA SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA.
9 grudnia uczeń klasy IIIC Grzegorz Frank zakwalifikował się jako jeden z dziesięciu osób w regionie do finału Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.
24-25 III 2023 r. w Warszawie będzie walczył o jeden z 36 indeksów na studia. Gratulujemy i życzymy powodzenia w stolicy.
Nawiązanie współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej od 2008 roku realizuje autorski program współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi, w ramach którego oferuje Szkołom Partnerskim opiekę merytoryczną, organizacyjną oraz możliwość udziału uczniów i nauczycieli w specjalnie organizowanych pokazach, warsztatach czy spotkaniach naukowych. Umowy o współpracy dotychczas podpisało ponad 80 szkół ponadpodstawowych z Polski i zagranicy. Jesteśmy w gronie szkół, które nawiązały współpracę i dzięki temu realizujemy szereg zajęć i warsztatów dla młodzieży.
Rozpoczynamy od 7 grudnia kolejne warsztaty z informatyki dla klasy 3D w ramach projektu pt. „Misja Wiedza – warsztaty edukacyjne dla młodzieży”. Organizatorem jest Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach. Tematyka zajęć to "Tworzenie serwisu internetowego". Instytucja Pośrednicząca to Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Tradycyjnie w grudniu zapraszamy na DNI HUMANISTYKI W MORCINKU!
Będzie się działo!
Kalendarium wydarzeń :
>28.11. - klasy 3a i 3 c - wyjazd na wystawę multisensoryczną malarstwa Vincenta Van Gogha,
>29.11. - konkurs "Wszechstronny Koneser Polszczyzny" - drużyna Morcinka z p. A. Morajko - Fornal,
> 1.12. - klasy 2d, 3d, i 4a - wyjazd na koncert do NOSPR-u,
> 2.12. - klasy 1b i 3b - warsztaty p. Eweliny Małachowskiej z IPN-u, pt. "Kobiety z Ravensbruck" - godz. 11.30, sala 109,
> 2.12. - klasa 2b - wieczorny spektakl Teatru Rozrywki "Cabaret",
> 4.12. - udział uczniów Morcinka w uroczystej Mszy Barbórkowej,
> 5.12. - Konkurs z wiedzy o epoce romantyzmu dla klas 3, sala 109.
- konkurs na najlepszą stylizację wybranego bohatera literackiego - uruchomcie wyobraźnię, niech Morcinek zapełni się postaciami z Waszych ulubionych książek,
- konkurs plastyczny - zilustruj wybraną balladę Adama Mickiewicza (prace w technice dowolnej prosimy oddawać w sali 305, w ręce p. Foik-Winek),
> 6.12. - szkolny finał I etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego - obrona prac kandydatów do II etapu, sala 204, klasa 3c,
> 7.12. - klasy 1e i 1d - wyjazd na wykłady do Stacji Biblioteka,
- klasa 3b - udział w finale Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku w formie online, sala 109,
> 8.12. - wyjście wszystkich klas do Domu Kultury Bielszowice, na spektakl "Dziady" w wykonaniu Zespołu Teatralnego Pierro, pod kierunkiem p. A. Morajko - Fornal,
> 9.12. - klasy 1b i 2b - wyjazd do Krakowa na wystawę obrazów Tamary Łempickiej oraz wystawę "Modernizm" w Muzeum Narodowym. Wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym,
12.12. - matura próbna CKE z języka polskiego - klasy czwarte,
13.12. - klasy 1c oraz 4a - wyjazd do Muzeum Górnośląskiego na warsztaty " Skarby śląskiej szafy" - 1c, " Twórczość Brunona Schulza" - klasa 4a.
Życzymy owocnej nauki! A przy okazji świetnej rozrywki.
Zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych
Tym razem uczniowie klasy 3c mieli przyjemność zobaczyć, wysłuchać i podziwiać pracę przedstawicieli APA GROUP, którzy zajmują się opracowaniem technologii ułatwiającej codziennie życie. Uczniom przedstawiono, na czym polega praca przy inteligentnej automatyce przemysłowej i przy systemach zarządzania budynkami. Zaprezentowano też przykładową funkcjonalność platformy Nazca, która pozwala sterować nie tylko budynkami,dzielnicami,fabrykami, ale nawet całym miastem. Po raz kolejny specjalnie dla nas dr Sebastian Temich przedstawił wykład dotyczący pracy nad sztuczną inteligencją, tworzenia algorytmów, zapotrzebowania zawodowego w danym miejscu.
Innowacyjnie, nowocześnie, przyszłościowo- by lepiej się funkcjonowało w życiu- z takim wnioskiem wyszliśmy z miejsca pełnego specjalistów i ludzi z pasją.
Zostaliśmy wyśmienicie poczęstowani zarówno ciekawymi spostrzeżeniami o sztucznej inteligencji, jak i smacznym posiłkiem, za co bardzo serdecznie dziękujemy! :-)
Dorota Piela
Serdecznie dziękujemy WSTI w Katowicach za przeprowadzenie warsztatów z robotyki. Zajęcia jak zawsze były ciekawe i inspirujące dla naszej młodzieży a turniej końcowy stanowił ciekawe podsumowanie zmagań młodzieży z budowaniem i programowaniem robotów. Najlepiej zaprezentowała się grupa o tajemniczej nazwie Uwuwewue w składzie: Jakub Poborski, Miłosz Midor, Szymon Bochenek, Piotr Leszczyna, Jakub Gatner. Serdecznie gratulujemy.
Zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, a także placówki polonijne do udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach proponujemy wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to czwartek, 10 listopada.
W dniu 7.11.2022 klasa 1F rozpoczęła zajęcia z robotyki. Zajęcia rozpoczęły cykl trzech warsztatów, na których nasza młodzież będzie zgłębiać tajniki projektowania i programowania robotów.
W dniu 09.11.2022 klasy II i III rozszerzenie z informatyki odwiedziło Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki – muzeum prywatne poświęcone historii komputerów i informatyki utworzone w Katowicach 12 grudnia 2012 roku.
Zbiory sprzętowe są ogromne, a prowadzony wykład stanowił bardzo ciekawe spojrzenie na komputery wczoraj i dziś.
Projekt „Wyzwanie-Zdobądź Kwalifikacje Przyszłości”
Miło nam poinformować, że nasza młodzież zdobyła drugie miejsce w projekcie „Wyzwanie-Zdobądź Kwalifikacje Przyszłości”
Dzięki inicjatywie IBM „Zdobądź Kwalifikacje Przyszłości”, czyli modułowi online i towarzyszących mu prelekcji zorganizowanych przez specjalistów z Instytutu Badań Edukacyjnych, uczniowie mieli szanse dowiedzieć się więcej o kwalifikacjach docenianych na nowoczesnym rynku pracy oraz o tym, jak je zdobywać.
Poniżej lista klas, które aktywnie uczestniczyły w projekcie:
1. Klasa 1A
2. Klasa 2A
3. Klasa 3A
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy.
ePUAP: | Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
IILOMorcinek |