MENU

  • DRODZY ÓSMOKLASIŚCI I RODZICE!

   DRODZY ÓSMOKLASIŚCI I RODZICE!

    

   Wiemy, że z niecierpliwością oczekujecie na cykl spotkań informacyjnych dotyczących oferty edukacyjnej Morcinka! My również nie możemy się doczekać, by poznać Was, naszych przyszłych uczniów. Dlatego wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, umieszczamy dziś harmonogram meetów informacyjnych wraz z infografikami o każdym z profilów.

    

   Poniżej znajdują się także linki do spotkań online promujących poszczególne profile klas. Odbędą się one w dniach 10 - 13 maja o godzinie 17.00. Dodatkowo na każdym spotkaniu będzie możliwość poznania systemu rekrutacji elektronicznej (przekażcie koniecznie tę informację także Waszym rodzicom!). Niech dobry Duch Morcinka będzie z Wami! Do zobaczenia!

    

   Klasa Kreatywnej Humanistyki

   Spotkanie - 10 maja 2021 (poniedziałek) o godzinie 17.00

   meet.google.com/xdd-xhak-csf

    

   Klasa Medyczna

   Spotkanie - 11 maja 2021 (wtorek) o godzinie 17.00

   meet.google.com/zwu-ywqs-qsi

    

   Klasa Dwujęzyczna

   Spotkanie - 12 maja 2021 (środa) o godzinie 17.00

   meet.google.com/uxt-xqjd-trc

    

   Klasa Politechniczna

   Spotkanie - 13 maja 2021 (czwartek) o godzinie 18.00

   meet.google.com/qfu-wgpc-rfp

   UWAGA! Ze względu na odbywające się w najbliższy czwartek szkolenie z rekrutacji elektronicznej, prowadzone na platformie VULCAN , spotkanie z uczniami klas ósmych zainteresowanych Profilem Politechnicznym odbędzie się o godzinie 18:00. Link pozostaje niezmieniony. Serdecznie zapraszamy!!!

  • Sportowcy z Morcinka - Natalia Lepa - Jakub Sroka - IB

   Sportowcy z Morcinka - Natalia Lepa - Jakub Sroka - IB

   Natalia Lepa (rocznik 2005) jest wychowanką i reprezentantką UKS Grot Ruda Śląska. Rudzianka ma na swoim koncie 11 medali Mistrzostw Polski w tym 7 złotych w kategoriach: młodzik oraz junior młodszy, oraz wiele trofeów, pucharów i medali z imprez ogólnopolskich.

   - Czy to prawda, że pojechałaś na pierwszy trening łuczniczy nie do końca zdając sobie sprawę na jakie zajęcia się wybierasz?

   - Trochę tak było… tak poważnie to gdy miałam 9 lat, mój tata, który jest nauczycielem wychowania fizycznego szukał dla mnie dodatkowych zajęć sportowych. Nie mówiąc mi gdzie jedziemy zabrał mnie na zajęcia UKS Grot i zostałam w klubie do dzisiaj. Łucznictwo jest pasjonujące.

   - Co jest pasjonującego w łucznictwie?

   - Dla mnie łucznictwo jest prawdziwą odskocznią od życia codziennego. Przychodząc na trening praktycznie ‘’wyłączam się’’ z codziennych obowiązków i skupiam się jedynie na właściwym oddaniu strzału. Najlepsi zawodnicy muszą wykazać się bardzo dobrym opanowaniem i kontrolą nad swoimi emocjami.

   - Byłem zaskoczony, że trening łuczniczy trwa aż trzy godziny!

   - Tak to prawda, ale proszę mi wierzyć, że ten czas szybko mija i często trening mógłby trwać spokojnie dłużej.

   - Jak wyglądają zajęcia treningowe?

   - Zajęcia rozpoczynają się od przygotowania sprzętu i rozgrzewki. Później skupiamy się już tylko na strzelaniu. Proszę pamiętać, że strzelamy do tarczy oddalonej nawet na 70 metrów, więc trochędystansu mamy także do przejścia, aby odczytać wyniki czy zebrać strzały. Trening kończymy omówieniem zajęć oraz zabezpieczeniem i złożeniem sprzętu.

   - Czy zawodnicy posiadają własny sprzęt czy też jest on własnością klubu?

   - Sprzęt jest własnością klubu głownie ze względu na koszty. Najlepsi zawodnicy w naszym klubie mają łuki których wartość oscyluje wokół 10 000,00 zł. Do tego dochodzą stosunkowo drogie strzały, które zazwyczaj wystarczają nam na jeden sezon. W UKS Grot zawodnicy mają jednak sprzęt klubowy, dobrany indywidualnie do każdego zawodnika.

   - Jakie cechy decydują o sukcesie w łucznictwie?

   - Tak jak mówiłam wcześniej bardzo ważne jest opanowanie i cierpliwość. Na pewno umiejętność panowania nad stresem. Biorąc pod uwagę, że chce się osiągnąć sukces w tej dyscyplinie to na pewno ważna jest systematyczność i zaangażowanie w treningu. U nas w klubie najlepsi trenują co najmniej cztery razy w tygodniu, do tego w weekendy często odbywają się zawody.

   - Poświęcając tyle czasu na sport masz jeszcze czas dla siebie?

   - Jestem uczennicą II LO w Wirku więc muszę mieć także czas na naukę. Jestem w klasie humanistycznej więc moje zainteresowania są także związane z teatrem i śpiewem. Uwielbiam też fotografię, skupiam się przede wszystkim na fotografii portretowej.

   Twoje sportowe marzenia?

   - Wiążą się z Reprezentacją Polski i najbliższymi zawodami. Staram się skupiać na najbliższym starcie i rywalizacji – w tym roku oczywiście jest to Ogólnopolska Olimpiady Młodzieży, która jest zarazem Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych. Z powodu pandemii nie pojechaliśmy na zagraniczne zawody – mam nadzieję, że w tym roku będą mogła wystąpić na jednej z ważniejszych imprez w Europie, czyli Berlin Open.

   Naszą rozmowę rozpoczęliśmy od Twojego taty Rafała, który podobnie jak TY związał się z łucznictwem?

   - To prawda, podobnie jak ja związał się z łucznictwem i pełni funkcję trenera i prezesa UKS Grot. Chciałabym też wspomnieć o Dariuszu Wyciśliku, który jest głównym trenerem w naszym klubie. Tak jak wspominałam na początku – łucznictwo jest pasjonujące…

   ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   Jakub Sroka (rocznik 2005) jest wychowankiem i reprezentantem UKS Grot Ruda Śląska. Jakub ma na swoim koncie aż 12 medali Mistrzostw Polski , w tym 5 złotych zdobywanych indywidualnie, w mikście i w drużynie oraz wiele medali i trofeów zdobywanych podczas zawodów ogólnopolskich iregionalnych.

   - Jesteś obecnie najbardziej utytułowanym zawodnikiem UKS Grot?

   - Nie analizuję wszystkich wyników w klubie – zawsze skupiam się na swoim starcie w zawodach. Cieszę się oczywiście z każdego udanego startu moich kolegów i koleżanek. Zresztą wspólniestartujemy w zawodach w drużynie i mikście. Łucznictwo jest jednak sportem indywidualnym.

   - Czym jest dla Ciebie łucznictwo?

   - Dla mnie łucznictwo jest gwarancją rozwoju osobistego. Ten sport pozwala mi się rozwijać duchowo i emocjonalnie. Uczę się panować nad emocjami, doskonalić i przede wszystkim spędzać czas naczymś co sprawia mi przyjemność.

   - Jak długo jesteś związany z łucznictwem!

   - Do UKS Grot trafiłem w wieku 9 lat. Aktualnie trenuję co najmniej cztery razy w tygodniu – zajęcia trwają trzy godziny – chcąc osiągnąć bardzo dobry wynik nie można sobie pozwolić na odpuszczanie zajęć. Regularność to jeden z istotnych elementów dyscypliny.

   - Czy warunki fizyczne mają znaczenie w łucznictwie?

   - Tak naprawdę to nie. Sprzęt profesjonalny jest dobierany indywidualnie do każdego zawodnika. U nas w klubie najlepsi zawodnicy mają przypisany sprzęt dla siebie – to bardzo ważne. Bardziej liczy się technika i opanowanie emocji. Według mnie łucznictwo jest dla każdego – kto pojawi się na naszychzajęciach w Kochłowicach zazwyczaj zostaje z nami na dłużej.

   - Wspominałeś o rozwoju i opanowaniu – czy korzystacie np. z pomocy psychologa sportowego?

   - Był moment kiedy w klubie pracowaliśmy z psychologiem, ale akurat ta osoba, która była u nas nie do końca spełniła nasze oczekiwania. Aktualnie, z jednej strony każdy stara się sam doskonalić swoje umiejętności i panowanie nad emocjami, a z drugiej strony mamy dwóch bardzo dobrych trenerów Dariusza Wyciślika i Rafała Lepę, którzy służą nam kompleksową pomocą.

   Na jakich dystansach i do jakich celów obecnie strzelasz?

   Łucznictwo to sport, który jest dzielony na dwa sezony - jest sezon halowy i sezon torów otwartych. W hali wszyscy strzelamy z 18 metrów do 10-tki o średnicy 4 cm, na torach otwartych mój obecny dystans to 60 metrów, a 10-tka w tarczy ma niewiele ponad 12 cm średnicy. Dystans na Igrzyskach Olimpijskich to tylko 10 metrów dalej do takiej samej tarczy.

   - Jesteś uczniem II LO w Rudzie Śląskiej.

   - Tak w tym roku szkolnym II LO ‘’zasiliło’’ aż czterech reprezentantów UKS Grot. Ja jestem w klasie humanistycznej. Pasjonuje się prawem i historią, a zwłaszcza okresem antycznym.

   Czy Twoim marzeniem jest np. start na Igrzyskach Olimpijskich?

   - To na pewno cel każdego sportowca, chociaż ja skupiam się na najbliższych startach. W tym roku jest to Ogólnopolska Olimpiady Młodzieży, połączona z Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych. Liczę także że będą w Kadrze Polski. Przede wszystkim dążę jednak do dalszego rozwoju osobistego.

    

   GRATULUJEMY !

   -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  • MATURA 2021 - PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY

   MATURA 2021 - PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY

   FOTO:NATI LEPA

  • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KLAS TRZECICH - FOTOALBUM

   UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KLAS TRZECICH - FOTOALBUM

   FOTO:NATI LEPA

  • Muzyczna niespodzianka od Pierwszaków dla Maturzystów <3<3<3

   Muzyczna niespodzianka od Pierwszaków dla Maturzystów <3<3<3

   Drodzy Maturzyści Morcinka ! Uczniowie klas pierwszych pozdrawiają i życzą Wam powodzenia na maturze. Trzymamy za Was kciuki! Specjalnie dla Was- drobny muzyczny upominek. Miejcie w sobie wiarę- " Ona daje siłę, by się wzbić!"

   !!! POWODZENIA !!!

  • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KLAS TRZECICH

   UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KLAS TRZECICH
  • AKADEMIA Z OKAZJI 3 MAJA

   AKADEMIA Z OKAZJI 3 MAJA
  • Praca w branży IT, czyli Z(y)SK na bazie umiejętności

   Praca w branży IT, czyli Z(y)SK na bazie umiejętności

   Szanowni Państwo,

    

   Instytut Badań Edukacyjnych wraz z Partnerami biznesowymi z branży IT, serdecznie zaprasza do udziału w Konferencji on-line, pt. “Praca w branży IT, czyli Z(y)SK na bazie umiejętności” oraz na wirtualne targi kwalifikacji przyszłości, które odbędą się w dniu 28 kwietnia 2021 roku w godzinach 10.00 – 16.00.

   Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie: http://kwalifikacje.edu.pl/konferencja-it/

   Link do rejestracji: https://itpraca4zero.pl/#rejestracja

   Serdecznie zapraszamy na nasze wirtualne stoiska targowe IBE:

   1. Z(y)SK dla uczniów i studentów. Planowanie ścieżki kariery.
   Na wirtualnym stoisku odbędą się warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów:
   O życiu w erze walidacji - warsztat dla uczniów szkół średnich i branżowych.
   Bądź kowalem swojego losu - przekuwaj kompetencje w kwalifikacje – warsztat dla studentów.

   2.  Z(y)SK dla biznesu. Innowacje w kwalifikacjach.
   Stoisko poświęcone będzie innowacjom w kwalifikacjach, rozpoczęciu i prowadzeniu działalności gospodarczej i zakresowi wsparcia dla wszystkich zainteresowanych Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji.

   Zachęcamy do odwiedzenia również stoisk naszych Partnerów biznesowych. Między innymi stoisk: IBM Polska, Orange Polska, Fujitsu, ITPass, Antal, IAB Polska, CISCO, Kodilla, P-TECH i innych.

   Zapraszamy wszystkich nauczycieli, wykładowców uczelni wyższych, uczniów szkół branżowych i średnich oraz studentów związanych z branżą IT, którzy są zainteresowani:

   ●   rozwojem umiejętności, obecnych i przyszłych pracowników branży IT w kontekście aktualnych wyzwań rynku pracy oraz procesów rekrutacji,
   ● poznaniem nowoczesnych narzędzi do potwierdzania swych kompetencji (nabywanych w wyniku zdobywanego doświadczenia, szkoleń, jak i rozwijania własnych pasji),
   ●    zdobyciem certyfikatu z branży IT, potwierdzającego kwalifikacje, rozpoznawalnego w ponad 130 krajach na całym świecie,
   ●    poznaniem dobrych praktyk w zakresie współpracy szkół średnich i uczelni wyższych z firmami z branży IT.

    

    

  • Akcja Żonkile

   Akcja Żonkile

   Bardzo dziękujemy! 

   Wszystkim uczniom klas Ib, Id oraz uczestnikom rozszerzenia z historii chcieliśmy podziękować za udział w tegorocznej akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 

   19 kwietnia byliśmy świadkami premiery filmu "Muranów- Dzielnica Północna".  Dzięki niemu dowiedzieliśmy się nieco na temat historii dzielnicy, a następnie razem omawialiśmy fakty związane z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim. 

   Dziękujemy za symboliczną żonkilową solidaryzację z wydarzeniem, o którym świat nie może nigdy zapomnieć. Mamy nadzieję, że za rok tenże projekt będzie się cieszył równie dużym zaintersowaniem.   

  • Spotkanie z absolwentką Morcinka Aleksandrą Kusiak

   Spotkanie z absolwentką Morcinka Aleksandrą Kusiak

   W czwartek 15 kwietnia, uczniowie klas dwujęzycznych mieli okazję wziąć udział w spotkaniu online z Aleksandrą Kusiak, absolwentką Morcinka, która połączyła się z nami z Nowego Jorku! Ola jest obecnie studentką drugiego roku studiów doktoranckich z fizyki na Uniwersytecie Columbia. Wcześniej studiowała 5 lat na Uniwersytecie Penn State. Obie uczelnie są członkiem tzw. Ligi Bluszczowej, do której należą najbardziej prestiżowe uniwersytety amerykańskie. Uczniowie wysłuchali prezentacji o możliwościach studiowania w Stanach Zjednoczonych oraz o procesie aplikacyjnym na uczelnie wyższe za oceanem. Ola podzieliła się także swoim doświadczeniem życia na kampusie amerykańskiej uczelni oraz opowiedziała o fascynującej codzienności bycia studentką kosmologii. W maju Aleksandra Kusiak jeszcze raz poprowadzi prezentację dla społeczności Morcinka. 

  • Konkurs,, Tropem swoich korzeni"

   Konkurs,, Tropem swoich korzeni"

   Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie,, Tropem swoich korzeni".

    

   Celem konkursu jest uwrażliwienie uczniów na wyjątkową wartość rodzinnych pamiątek oraz pogłębienie wiedzy o losach swoich przodków.

   Aby wziąć udział w konkursie, należy opisać i udokumentować historię swojej rodziny. Może ona powstać w oparciu o m.in. relacje członów rodziny, dokumenty, zdjęcia i pamiątki przechowywane w domowym archiwum.

    

    TERMIN WYKONANIA PRAC KONKURSOWYCH :29 KWIETNIA

   GOTOWE PRACE KONKURSOWE NALEŻY ZGŁASZAĆ U PANI GRZYBEK LUB U PANA FELSA.

    

    

    

  • Konkurs ,,Moje miasto w obiektywie"

   Konkurs ,,Moje miasto w obiektywie"

   Konkurs,, Moje miasto w obiektywie"

   Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie,,Moje miasto w obiektywie".

   Celem konkursu jest podtrzymywanie poczucia tożsamości i identyfikacji z miejscem zamieszkania oraz poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego.

    

   Wykonaj zdjęcie przedstawiające Twoją miejscowość wraz z krótkim opisem, który będzie zachęcał do zobaczenia sfotografowanego miejsca.

   Zdjęcie może ukazywać zabytki,interesujące budowle czy krajobraz.

   PRACE  KONKURSOWE NALEŻY ZGŁASZAĆ U PANI GRZYBEK LUB U PANA FELSA .

   Zgłaszając prace uczestnik wyraża zgodę na publikowanie zdjęc na stronie internetowej szkoły.

   Termin wykonania prac konkursowych: 29 kwietnia.

   Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody.

              

    

  • Życzenia świąteczne / Easter Wishes / Osterwünsche

   Życzenia świąteczne / Easter Wishes / Osterwünsche

   Zbliżają się Święta Wielkanocne, a wraz z nimi refleksja nad upływającym czasem i otaczającą nas sytuacją. Chcąc podzielić się świątecznym nastrojem, przekazując przy tym moc najlepszych życzeń – uczniowie klasy 2BN przygotowali własnoręcznie piękne kartki wielkanocne. Życzenia w nich zawarte skierowane są do wszystkich Was, Drodzy Kandydaci, Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy szkoły. Życząc dużo zdrowia i spokoju w tym wielkanocnym czasie, serdecznie pozdrawiamy wszystkich przyjaciół Morcinka 😉

  • Podziękowanie za udział w akcji charytatywnej "Uczniowie solidarni z pacjentami Covid-19"

   Podziękowanie za udział w akcji charytatywnej "Uczniowie solidarni z pacjentami Covid-19"

   Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,
   lecz przez to czym dzieli się z innymi...”
                                                 Jan Paweł II

   Podziękowanie za udział w akcji charytatywnej

   "Uczniowie solidarni z pacjentami Covid-19"

    

   Za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy.

   Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.

   Za pomoc i życzliwość

   - DZIĘKUJEMY !!!

   Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję „Uczniowie solidarni z pacjentami Covid-19” i podarowali chorym butelkę wody. Dziękujemy zwłaszcza Panu, który przekazał na ten cel aż 360 butelek wody.  Dzisiaj 31 marca, dary zostały dostarczone do Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Ze względu na trudną sytuację szpitali i chorych, akcja będzie kontynuowana. Kto nie zdążył się jeszcze zaangażować, nadal ma szansę.

   Pamiętajmy, że razem możemy więcej !

  • DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO W ,,MORCINKU"

   DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO W ,,MORCINKU"

   DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

   W ramach Dni Dziedzictwa Kulturowego  przygotowaliśmy dla Was nastepujące atrakcje:

    

   1.Wykłady prowadzone przez edukatorów Muzeum Polin(18 i 19 marzec).

   2.Rekolekcje Wielkopostne On-line z Katechezą(22-24 marzec).

   3.Konkurs ,,Moje miasto w obiektywie"(zgłoszenia do 29 kwietnia).

   4.Konkurs,,Śladem swoich korzeni"(zgłoszenia do 29 kwietnia).

   5.Wykład dr Aleksandry Barwickiej pt. ,,Król szuka żony. Polityka matrymonialna polskich Wazów"(14 kwietnia ).

   6.Akcja Żonkile(19 kwietnia).

   7.Akademia z okazji Święta Narodowego  Trzeciego Maja (on-line).

   8.Tydzień Europejski (26-30 kwietnia).

    

  • WZNAWIAMY AKCJĘ „UCZNIOWIE PACJENTOM Z COVID-19” „Podajmy wodę pacjentom”.

   WZNAWIAMY AKCJĘ „UCZNIOWIE PACJENTOM Z COVID-19” „Podajmy wodę pacjentom”.

    „UCZNIOWIE PACJENTOM Z COVID-19” – pod tym hasłem na przełomie listopada i grudnia 2020 r. społeczność "Morcinka" włączyła się do akcji charytatywnej zainicjowanej przez uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Rudzie Śląskiej dla pacjentów „oddziału covidowego” Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Wtedy zbieraliśmy niezbędne rzeczy potrzebne do opieki nad chorymi: wodę, pampersy, kremy, chusteczki nawilżające, podkłady na łóżka, koszulki do przebierania pacjentów.

    Do akcji dołączyło wiele szkół. Zebrano tak dużo rzeczy, że do dziś korzystają z nich pacjenci. Okazało się, że ten rodzaj pomocy jest niezwykle ważny, a wręcz niezbędny. W związku z nadejściem kolejnej fali zachorowań "oddział covidowy” w Rudzie Śląskiej w niepokojąco szybkim tempie zapełnia się pacjentami. Trafiają tam coraz młodsi pacjenci, między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia.

    Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice – „Podajmy wodę pacjentom”. To prosta do spełnienia prośba. Każda butelka na wagę złota !!! Wodę w półlitrowych butelkach (z tzw. „dzióbkiem” i „na zakrętkę”), prosimy przynosić do biblioteki szkolnej lub sekretariatu do 2 kwietnia w godzinach od 8.00 do 14.00.

  • Rekolekcje Wielkopostne On-line z Katechezą.

   Rekolekcje Wielkopostne On-line z Katechezą.


   Program wydarzenia – 22-24.03.2021

   ***

   Poniżej prezentujemy zarys programu Rekolekcji Wielkopostnych On-line z Katechezą 2.0.


   Dzień I - SŁOWO


   Ze zgiełku i przebodźcowania dnia codziennego wprowadzamy uczestników rekolekcji w ciszę, aby na chwilę zatrzymali się i doświadczyli spotkania z Jezusem Chrystusem. Z powodu pandemii i obostrzeń zachęcamy uczestników do spotkania z Bogiem w Jego Słowie. Rozpoczniemy rekolekcję od Biblii i Słowa Bożego jako nadrzędnej wartości. Pokażemy, że Biblia to Słowo Boże napisane pod natchnieniem Ducha Świętego.

   Zajmiemy się również ogólnymi zagadnieniami dotyczącymi słów. Zadamy sobie pytania o to, do czego używamy słów na co dzień, zwrócimy uwagę na to jak są ważne oraz na ich potęgę i zdolność do budowania i niszczenia. Ponadto uświadomimy uczestnikom, że Bóg mówi do nas również poprzez innych ludzi.

   Pierwszy dzień to również dwa punkty kerygmatu - Miłość Boża oraz grzech. Skupimy się na Bożej Miłości i opowiemy o doświadczeniu grzechu.


   Dzień II - TWÓRCZOŚĆ


   W drugim dniu będziemy rozwijać myśl Jana Pawła II o tym jak ważna w życiu jest twórczość. Bóg jest Stwórcą, a człowiek jest stworzony na Jego obraz. Człowiek jest twórczy. Przypomnimy uczestnikom, że Bóg nas kocha i chce, abyśmy byli twórczy w tym co robimy, abyśmy byli przedłużeniem dzieła stworzenia. W tym kontekście nawiążemy do elementów codzienności życia młodzieży - na przykład kultury hip-hopowej, mądrości w odbiorze słów wypowiadanych przez idoli oraz w Internecie, odpowiedzialności za nie. W ramach drugiego dnia zauważymy, że Bóg obdarza nas wieloma talentami, możemy z nimi robić co chcemy, zaś kiedy pozwolimy Bogu działać w naszym życiu, może On dotknąć tego czym wcześniej czyniliśmy zło i sprawić, że przy użyciu tego samego narzędzia możemy czynić dobro. W drugim dniu rekolekcji przekierujemy również uwagę uczestników na 3 i 4 punkt kerygmatu, czyli zbawienie w Jezusie, wiara i nawrócenie. Dlatego konkluzją tego spotkania będzie myśl, że nawet nasza największa pasja nie dotknie nas tak głęboko jak Jezus. Tylko w Nim jest nasze zbawienie, tylko On ma dostęp do pewnych obszarów.


   Dzień III - DZIAŁANIE WE WSPÓLNOCIE


   Trzeci dzień to swoiste “call to action” - czyli wezwanie do działania młodych ludzi. Pragniemy pokazać młodzieży, że Wiara nie polega na tym, że jesteś żyjącymi „trupami”, które nic nie mogą zrobić. Wiara otwiera nas na relacje ze Stwórcą, który chce, abyśmy czynili piękne dzieła na Bożą chwałę - szczególnie w środowisku, w którym żyjemy na co dzień. Daje nam przykazania, czyli swoje obietnice, aby nasze życie było wspaniałe. Relacja z Bogiem to przygoda życia, a kiedy Go poznamy to zapragniemy dzielić się Nim z innymi, którzy nas otaczają. Bóg daje swoim uczniom swojego Ducha, aby szli i owoc przynosili. Daje im również innych ludzi, z którymi mogą budować wspólnotę - Kościół - i korzystać z sakramentów. Trzeci dzień oprzemy na 5 i 6 punkcie kerygmatu, czyli Duchu Świętym i wspólnocie.

   W ramach interaktywnego udziału, każdy z uczestników rekolekcji będzie pracował nad swoim “listem do Boga”, codziennie skupiając się na omawianych częściach Kerygmatu.


   PODSUMOWANIE


   Z powodu pandemii i obostrzeń zachęcamy uczestników do spotkania z Bogiem w Jego Słowie. Słowo Boże jest żywe, poprzez nie Bóg komunikuje się z nami. Pragniemy uświadomić młodych, że w swojej wierze mogą być kreatywny i twórczy, a Bóg chce, aby byli szczęśliwi i robili to co kochają na Jego chwałę. Są przykazania, zasady postępowania, to jego drogowskazy na drodze życia prowadzącej do Niego. To obietnice Boże, żeby nie odcinać się od Boga. Bóg dał nam swój Kościół i sakramenty, aby budować nas jako wspólnotę, aby budować naszą relację ze sobą i z Nim.

   Myślą przewodnią Rekolekcji jest “Ty jesteś przedłużeniem dzieła stworzenia. Bądź twórczy i czyń na Bożą chwałę piękne dzieła w ramach swojej codziennej Wspólnoty”

   Wszystkie powyższe zagadnienia omówimy wraz z zaproszonymi, ciekawymi gośćmi, między innymi: Księdzem Jakubem Bartczakiem czy ojcem Teofilem Niewińskim, który będzie łączył się z nami aż z Ziemi Świętej.


   Dodatkowe informacje:


   1) Rekolekcje odbęda się w dniach 22-24 marca

   2) Materiały będą do odtworzenia również po tych dniach, w dogodnym czasie (będą dostępne do Świąt Wielkanocnych)

   2) Czas jednego dnia (jednego odcinka wideo): ok 40 minut, dopasowany do godziny lekcyjnej

   3) Rekolekcje będą dostępne na stronie www.katechezadwazero.pl

  strona:

  Kontakt

  • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
   sekretariat@lo2morcinekrudasl.pl

   Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
   IILOMorcinek
  • 32 242 01 25,

  Morcinek w obiektywie