ZJAZD 90-LECIA

  • 11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

   11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     Zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, a także placówki polonijne do udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach proponujemy wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to czwartek, 10 listopada.

  • ROZPOCZYNAMY WARSZTATY Z ROBOTYKI

   ROZPOCZYNAMY WARSZTATY Z ROBOTYKI

   W dniu 7.11.2022 klasa 1F rozpoczęła zajęcia z robotyki. Zajęcia rozpoczęły cykl trzech warsztatów, na których nasza młodzież będzie zgłębiać tajniki projektowania i programowania robotów.

  • WIZYTA W MUZEUM HISTORII KOMPUTERÓW I INFORMATYKI

   WIZYTA W MUZEUM HISTORII KOMPUTERÓW I INFORMATYKI

   ​​​W dniu 09.11.2022 klasy II i III rozszerzenie z informatyki odwiedziło Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. 

   Muzeum Historii Komputerów i Informatyki – muzeum prywatne poświęcone historii komputerów i informatyki utworzone w Katowicach 12 grudnia 2012 roku.

   Zbiory sprzętowe są ogromne, a prowadzony wykład stanowił bardzo ciekawe spojrzenie na komputery wczoraj i dziś.

    

  • SUKCES INFORMATYCZNY

   SUKCES INFORMATYCZNY

   Projekt „Wyzwanie-Zdobądź Kwalifikacje Przyszłości” 

    Miło nam poinformować, że nasza młodzież zdobyła drugie miejsce w projekcie „Wyzwanie-Zdobądź Kwalifikacje Przyszłości” 

    Dzięki inicjatywie IBM „Zdobądź Kwalifikacje Przyszłości”, czyli modułowi online i towarzyszących mu prelekcji zorganizowanych przez specjalistów z Instytutu Badań Edukacyjnych, uczniowie mieli szanse dowiedzieć się więcej o kwalifikacjach docenianych na nowoczesnym rynku pracy oraz o tym, jak je zdobywać.

    Poniżej lista klas, które aktywnie uczestniczyły w projekcie:
   1. Klasa 1A
   2. Klasa 2A
   3. Klasa 3A

   Serdecznie gratulujemy i dziękujemy.
    

  • DIA DE LOS MUERTOS

   DIA DE LOS MUERTOS

   Czas na małe podsumowanie

    Na samym początku pragnę wszystkim Wam podziękować za przybycie, za wspólna zabawę i NIEWIARYGODNE przygotowanie

     Ogromne podziękowania należą się wszystkim którzy choć trochę pomagali przy organizacji przedsięwzięcia. Klasie 3c za opracowywanie tematu od ponad pół roku. Za wielkie zaangażowanie i chęć pomocy. Dla 3 dziewczyn Julii, Marysi i Juliiza kwiatki i gitary. Wielu z Was pomagało przy wystroju sali i za to bardzo dziękuję.

     Imprezę prowadził DJ Merci M.

     Konkurs na najlepsze przebranie był na BARDZO wysokim poziomie. Wielkie problemy miała komisja z wytypowaniem zwycięzców. Postanowiono przyznać nie dwie, a cztery nagrody główne. A oto osoby, które wygrały: Bieniasz N., Skudlik Z., Woczka A. oraz Dmowski F. Gratulujemy. Po odbiór nagrody zapraszamy do sali 212.

     Losowanie nagród z "cegiełek" odbyło się pod czujnym okiem komisji, "sierotek" i głównego sponsora nagród: Natalii M. Ogromne podziękowania . Lista zwycięzców zostanie wywieszona na drzwiach sali.... 212po godzinie 9:20, odbiór nagród po okazaniu biletu z odpowiednim numerem.

   Dziękuję Było cudownie. Jesteście wspaniali. T. F.

  • WIZYTA W APA SMART

   WIZYTA W APA SMART

   Uczniowie klasy 3a zwiedzili Black House, pierwszy w Polsce całkowicie  funkcjonalny dom inteligentny, pełny nowoczesnych rozwiązań automatyki i systemów zarządzania przestrzenią. Uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się organizacji pracy w takim miejscu oraz poznania ścieżki kariery wybranych pracowników. Niewątpliwą atrakcją było zwiedzenie poszczególnych pomieszczeń, sterowanych innowacyjną aplikacją. Dzięki uprzejmości p. Sebastiana Temicha (Data Scientist, Inżynier Big Data), uczniowie dodatkowo wysłuchali wykładu, dotyczącego sztucznej inteligencji w praktyce.

   Bardzo dziękujemy pracownikom APA GROUP za tak przemiłe przyjęcie i cenną lekcję nowoczesnego stylu życiu.

   Dorota Piela

  • „Misja Wiedza – warsztaty edukacyjne dla młodzieży” WSTI w Katowicach

   „Misja Wiedza – warsztaty edukacyjne dla młodzieży” WSTI w Katowicach

     W naszej szkolnej Akademii Robotyki będziemy realizować w listopadzie 2022 r. projekt organizowany przez Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych w Katowicach. Projekt będzie realizowany w klasie 1F

  • II EDYCJA PROGRAMU STYPENDIALNO-MENTORINGOWEGO - DZIEWCZY W GRZE

   II EDYCJA PROGRAMU STYPENDIALNO-MENTORINGOWEGO - DZIEWCZY W GRZE

     Z myślą o uczennicach szkół średnich z Państwa powiatu Fundacja Edukacyjna Perspektywy, pozarządowa organizacja non-profit, od prawie 25 lat pomagająca młodym ludziom w wyborze drogi kształcenia i rozwoju zawodowego - wraz CDPROJEKT RED, słynnym polskim studiem developerskim tworzącym znane na całymświecie gry wideo (m.in. serię gier z cyklu Wiedźmin) ogłosiły start IIedycji programu stypendialno-mentoringowego "Dziewczyny w grze!" skierowanego do uczennic szkół średnich zainteresowanych rozwijaniem swoichtalentów plastycznych, pisarskich i programistycznych w branży gier wideo.

       Rekrutacja do programu trwa do 30 października 2022 na stronie:https://dziewczynywgrze.pl/formularz/

     Dziewczyny w grze! to pierwszy w Polsce program stypendialno-mentoringowydla kobiet w gamingu i gamedevie, skierowany do uczennic szkół średnichkażdego typu, ze szczególnym uwzględnieniem kandydatek z mniejszych miejscowości.

     W skład programu wchodzą:

   -roczne stypendium w wysokości 1 000 PLN brutto/mies,    

   -indywidualna opieka mentorska ekspertek i ekspertów z CD PROJEKT RED,    

   -cykl warsztatów z tworzenia gier wideo.

   Zapraszamy

  • 7.10.2022 PIĄTEK WYSTRZAŁOWY DZIEŃ

   7.10.2022 PIĄTEK WYSTRZAŁOWY DZIEŃ

   KLASY PIERWSZE MAJĄ ZAJĘCIA NA STRZELNICY 

  • ZAPRASZAMY NA V RAJD MORCINKA

   ZAPRASZAMY NA V RAJD MORCINKA

   MIEJSCE DOCELOWE: USTROŃ TERMIN 12.10.2022 (ŚRODA)

   PROSZĘ ZABRAĆ ZE SOBĄ UŚMIECH I DOBRY HUMOR !!!

  • MISJA WIEDZA – WARSZTATY EDUKACYJNE DLA MŁODZIEŻY

   MISJA WIEDZA – WARSZTATY EDUKACYJNE DLA MŁODZIEŻY

   PROJEKT INFORMATYCZNY W MORCINKU

   W naszej szkole realizujemy dla klasy 3c zajęcia w ramach projektu pt. „Misja Wiedza – warsztaty edukacyjne dla młodzieży”. Organizatorem jest Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach. Tematyka zajęć to "Tworzenie serwisu internetowego".

  • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

   DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

   DYREKCJA I GRONO PEDAGOGICZNE ZAPRASZAJĄ NA MSZĘ ŚWIĘTĄ W KOŚCIELE POD WEZWANIEM  ŚW. WAWRZYŃCA W WIRKU O GODZINIE 9.00

  • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

   UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
  • SPOTKANIE Z P. MARKIEM KAMIŃSKIM I ROBOTEM NOA W RAMACH PROJEKTU POWER4CHANGE

   SPOTKANIE Z P. MARKIEM KAMIŃSKIM I ROBOTEM NOA W RAMACH PROJEKTU POWER4CHANGE

     W dniu 3 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 1A oraz 2A odwiedzili Zespół Szkół Technicznych i  Ogólnokształcących Nr 2 w Katowicach, gdzie odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z podróżnikiem, filozofem
   i innowatorem P. Markiem Kamińskim oraz robotem NOA. 

      W ramach projekt POWER4CHANGE mieliśmy wielką przyjemność zobaczyć robota NOA, zadać pytania a przede wszystkim usłyszeć ciekawe odpowiedzi zwrotne ze sztucznej inteligencji, dla której nasze wybrane klasy przygotowały szereg pytań inicjalnych w początkowym okresie projektu. Spotkanie, którego tematem przewodnim jest odpowiedź na pytanie, "jak odbudować odporność psychiczną" była bardzo ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

     Projekt Power4change to odpowiedź na zdefiniowane przez Marka Kamińskiego trzy największe wyzwania, przed którymi stanęła ludzkość w XXI wieku: Osobliwość (nowe technologie) – Singularity, Zrównoważony rozwój – Sustainability, Zaangażowanie społeczne – Social empowerment

    Social i self empowerment to tak naprawdę fundamenty koncepcji 3S. Jeszcze kilka miesięcy temu przeciwdziałanie zmianom klimatu było wiodącym motywem projektu. Dziś z oczywistych powodów akcenty zasadniczo się przesunęły – pandemia koronawirusa zmieniła w ciągu kilku tygodni oblicze świata.

     Każdy z nas musi się teraz odnaleźć w tej zupełnie nowej, obcej sytuacji, dlatego właśnie głównym motywem projektu stały się zaangażowanie społeczne i rozwój osobisty Social Empowerment, który poszerzony teraz został o komponent Self Empowerment. Założeniem jest chęć, by każdy mógł w sobie odnaleźć siłę do zmierzenia się z kryzysem i potraktowania go jako okazję do zbudowania lepszego świata. Social i self empowerment to tak naprawdę fundamenty koncepcji 3S. 

     Doświadczenia P. Marka wyniesione z ekstremalnych podróży na bieguny stanowią praktyczną bazę wiedzy
   i umiejętności, dającą wsparcie w radzeniu sobie z konsekwencjami globalnego zagrożenia pandemią: izolacją, niepewnością, lękiem, brakiem motywacji. Tą wiedzą P. Marek chce się podzielić z ludźmi na całym świecie – w tym z nami czego w piątek byliśmy świadkami.

     Serdecznie zapraszamy na nasze zajęcia i projekty z informatyki oraz poszerzanie kompetencji cyfrowych.

  • MORCINEK W PRZEDSZKOLU:-)

   MORCINEK W PRZEDSZKOLU:-)

   Uczniowie humanistycznej klasy 1b zaangażowali się w realizację "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" i wczoraj (8.06) dziociom z Przedszkola nr 37 im. Pracowitych Pszczółek czytali bajki, przygotowali dla nich także zabawy oraz kreatywne niespodzianki. Bardzo dziękujemy p. Dyrektor Joannie Stawickiej, nauczycielom i pracownikom przedszkola za tak serdeczne przyjęcie i smaczny poczęstunek! Brawa dla 1b, wykonali kawał dobrej roboty - jak na pracowite pszczółki przystało ;-)

   Spory sukces i zainteresowanie wczorajszym wydarzeniem zainspirował do reaktywacji naszego szkolnego projektu "Od Przedszkolaka do Morciniaka" !

   Dorota Piela

  • UNIWERSYTET MŁODZIEŻY

   UNIWERSYTET MŁODZIEŻY

   Na ostatnim już spotkaniu, z cyklu filozoficznych wykładów i warsztatów we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, podjęty został temat:

   "Gdy życie traci sens... po co jeszcze filozofia?"

   Dr Agnieszka Woszczyk znakomicie poprowadziła zajęcia z wykorzystaniem elementów psychoterapii. Prowadząca odwoływała się do osoby Viktora Emila Frankla, austriackiego psychiatry i psychoterapeuty, więźnia obozów koncentracyjnych, twórcy logoterapii. Jego wnikliwe badania, jak i spostrzegawcze pomysły naszych uczniów, pozwoliły wyciągnąć ciekawy wniosek, np. że w trudnych  warunkach przetrwają tylko ci, którzy mają silne poczucie sensu życia.

   Następnie dr Woszczyk poruszała wiele teorii wokół sensu i wartości życia, prezentując, m.in. model dynamiki przeżywania wartości. Przy czym podkreślone zostały różnice między społecznym narzuconym etosem wartości a indywidualną prywatną hierarchią wartości jednostki.

   Bardzo dziękuję wszystkim Morcinkowym Filozofom za współpracę w tym projekcie, na każdych warsztatach byliście niezwykle błyskotliwi. Reakcja prowadzących po spotkaniach z Wami - bezcenna:-).

   Dorota Piela 

    

  • "POZNAJ POLSKĘ" - WARSZAWA '22

   "POZNAJ POLSKĘ" - WARSZAWA '22

   Wyjazd klas 2a i 2c do stolicy Polski w ramach projektu "Poznaj Polskę", rekomendowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, dobiegł końca.

   16.05-18.05 to czas turystycznego obcowania z Warszawą na wiele sposobów. Uczniowie mieli okazję m.in. wejść do Centrum Nauk Kopernika, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin, Pałacu Kultury i Nauki, Muzeum Ewolucji, zwiedzić Stare Miasto, Plac Piłsudskiego, Łazienki Królewskie, oddać hołd zmarłym na Powązkach, podziwiać zabytkową, jak i współczesną architekturę Warszawy...

   Cenna lekcja dumy patriotycznej, świadomości historycznej i współczesnej autorefleksji młodego człowieka.

   Szczegółowa relacja z wycieczki na Morcinkowym Facebooku!

  • SZKOLENIA Z REKRUTACJI ON-LINE DLA RODZICÓW I KANDYDATÓW:

   SZKOLENIA Z REKRUTACJI ON-LINE DLA RODZICÓW I KANDYDATÓW:

   Pierwsze spotkanie 19 maja, godzina 18.00

   Drugie spotkanie 19 maja, godzina 18.00

  • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KLAS TRZECICH

   UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KLAS TRZECICH
  • PROJEKT POZNAJ POLSKĘ

   PROJEKT POZNAJ POLSKĘ

   W dniach od 16.05.2022 do 18.05.2022 uczniowie klasy 2A i 2C będą brali udział w wycieczce do Warszawy współfinansowanej w ramach projektu "Poznaj Polskę".

  strona:

  Kontakt

  • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
   ul. Jankowskiego 22
  • 32 242 01 25,

  Morcinek w obiektywie

  Mapa

  Kontakt ePUAP

  ePUAP: Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
  IILOMorcinek