ZJAZD 90-LECIA

  • PROJEKT POZNAJ POLSKĘ

   PROJEKT POZNAJ POLSKĘ

   W dniach od 16.05.2022 do 18.05.2022 uczniowie klasy 2A i 2C będą brali udział w wycieczce do Warszawy współfinansowanej w ramach projektu "Poznaj Polskę".

  • DZIEŃ OTWARTY JUŻ ZA NAMI

   DZIEŃ OTWARTY JUŻ ZA NAMI

   Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za wizytę w naszych murach i oczywiście zapraszamy do edukacji w naszej szkole.

  • DZIEŃ OTWARTY

   DZIEŃ OTWARTY
  • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

   NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

    

    W październiku 2021 roku Dyrektor szkoły złożył wniosek do organu prowadzącego                              o udzielenie wsparcia finansowego (w ramach NPRCz) na zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, w szczególności książek historycznych poświęconych historii Polski XX wieku, książek ukazujących wartość rodziny i życia człowieka oraz lektur szkolnych. Wniosek obejmował także zakup nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej.

    Nasze Liceum otrzyma dotację w wysokości 12 tys. zł i przystąpi do realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025”

    Zgodnie z zaleceniami zawartymi w programie biblioteka szkolna podejmie działania mające na celu rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie  i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży a także zakup nowości wydawniczych, w tym książek historycznych (historia Polski XX w.), książek ukazujących wartość rodziny  i brakujących lektur do klas I-IV liceum.

    W planowanych zakupach książek uwzględnione zostaną potrzeby uczniów niepełnosprawnych. O wszelkich planowanych działaniach będziemy informować na bieżąco.

  • KONKURSU O LAUR ZIELONEJ RÓŻY

   KONKURSU O LAUR ZIELONEJ RÓŻY
  • NOWY PROJEKT INFORMATYCZNY

   NOWY PROJEKT INFORMATYCZNY

   Dzięki stałej współpracy z firmą IBM P-TECH Industry Program Manager Poland zostaliśmy zaproszeni do projektu Power4Change. Będziemy częścią społeczności szkolnej, która będzie wspierać budowę sztucznej inteligencji dla robota NOA.

   Szczegóły na dołączonej prezentacji. W projecie biorą udział wyznaczone klasy.

  • UNIWERSYTET MŁODZIEŻY-CZYM JEST SZTUCZNA INTELIGENCJA?

   UNIWERSYTET MŁODZIEŻY-CZYM JEST SZTUCZNA INTELIGENCJA?

   10.03. Gościliśmy w naszej szkole doktora UŚ Witolda Marzędę, który wyjaśniał świat sztucznej inteligencji. Uczniowie podczas wykładu i warsztatu filozoficznego mieli okazję zetknąć się z wieloma dziedzinami nauki, tj. z fizyką, matematyką, filozofią, biologią, psychologią... bo właśnie te obszary otwiera przed nami kognitywistyka. Jej główne pola badawcze to strumienie wiedzy - język, myślenie, świadomość, podejmowanie decyzji, percepcja, inteligencja. Dr Marzęda przedstawił pierwsze próby stworzenia mechaniki umysłu, zaprezentował maszynę programowania (Program AL maszyna Turinga), ujawnił proces eksperymentalny, prezentujący zasady hakowania danego systemu.

   Część warsztatowa wykorzystywała aplikacje interfejsowe, umożliwiające rozpoznawanie twarzy... te i wiele innych działań pozwoliło obalić tezę początkową, sugerującą, że jesteśmy posiadaczami sztucznej inteligencji :-) 

   Dziękuję za aktywne zaangażowanie podczas warsztatów grupom filozoficznym oraz (tym razem gościnnie) 2a 3cN !

   Dorota Piela

  • TYDZIEŃ NAUK MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZYCH 14.03.2022-19.03.2022

   TYDZIEŃ NAUK MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZYCH 14.03.2022-19.03.2022
  • TYDZIEŃ NAUK MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZYCH 14.03.2022-19.03.2022

   TYDZIEŃ NAUK MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZYCH 14.03.2022-19.03.2022
  • SUKCESY MATEMATYCZNE

   SUKCESY MATEMATYCZNE

   Maciej Skrzyposzek z klasy II AN został finalistą " Śląskiego Konkursu Matematycznego. Uzyskał znakomity wynik 30/30 punktów do zdobycia w I etapie. 

  • SUKCESY MATEMATYCZNE

   SUKCESY MATEMATYCZNE

   Michał Tendera z klasy III AN został finalistą konkursu matematycznego " O Złoty Indeks Politechniki Śląskiej"

  • Chcesz pomóc Ukrainie? Lista miejsc w Internecie, gdzie zrobisz to szybko i pewnie

   Chcesz pomóc Ukrainie? Lista miejsc w Internecie, gdzie zrobisz to szybko i pewnie

   W mrokach wojny globalizacja – której szkieletem jest internet – może pokazać swoją jasną stronę. W sieci można łatwo, chociażby symbolicznie, okazać wsparcie i już konkretnie pomóc. Internauci organizują pomoc dla Ukrainy.

   Jeżeli i wy chcecie pomóc Ukraińcom, zarówno tym mieszkającym w ojczyźnie, jak i w Polsce, można to zrobić na wiele sposobów. Ich liczba rośnie lawinowo, więc siłą rzeczy przedstawiamy wybrane i kluczowe.

   Można wpłacać pieniądze na zbiórki, których celem jest dofinansowanie ukraińskich wojsk i pomoc ludności cywilnej.

  • Społeczność  „Morcinka”

   Społeczność  „Morcinka”

   Społeczność  „Morcinka”

   z żalem żegna swoją wieloletnią emerytowaną nauczycielkę

   Św. P.  Barbarę Mielcarek

   Uroczystości pogrzebowe odbędą się

   24 lutego 2022 o godzinie 12.00

   w kaplicy przy ul. Porębskiej – Ruda Południowa

  • FERIE ZIMOWE

   FERIE ZIMOWE

     Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rudzie Śląskiej informuje, że z inicjatywy Wojewody Śląskiego od 14 stycznia 2022 r. na terenie województwa śląskiego rozpoczynają się działania w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2022", które potrwają do 28 lutego 2022 r.

     Celem akcji jest stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. śląskiego poprzez prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej, w zakresie bezpiecznych zachowań zdrowotnych. W ramach realizacji akcji należy inicjować działania edukacyjne z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa związanych z trwającą epidemią SARS-CoV-2.

     W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rudzie Śląskiej zwraca się z prośbą o włączenie się do działań i zamieszczenie na Państwa stronach internetowych, portalach społecznościowych plakatów „Bezpieczne Ferie Zimowe” oraz ,,Wirusoochrona”.

  • UNIWERSYTET MŁODZIEŻY - SPOTKANIE STYCZNIOWE

   UNIWERSYTET MŁODZIEŻY - SPOTKANIE STYCZNIOWE

      Za nami kolejne spotkanie z cyklu wykładów i warsztatów filozoficznych organizniowanych we współpracy z przedstawicielami Uniwersytetu Śląskiego.

   24.01. dr Magdalena Wołek przedstawiła zagadnienie dotyczące zakresu sztuki. Intrygujący temat wykładu "Czy obieranie ziemniaków może być dziełem sztuki?" pozwolił otworzyć dyskusję na szereg tematów:

   -jakie są wyznaczniki/ reguły dzieła sztuki?

   -czy wszystko w sztuce musi być niepowtarzalne i nowe?

   - i najważniejsze - czy istenieją jakieś granice, którymi powinien kierować się artysta?

   Dr M. Wołek, obok tradycyjnej twórczości antycznej, zaprezentowała wiele prowokacyjnych dzieł współczesnych twórców, które zaburzały?? klasyczne myślenie o tym, czym może być dzieło artystyczne. Uczniowie podziwali m.in. sztukę Rafała Jakubowicza, pani Orlan - francuskiej artystki współczesnej, M.Duchampa, M. Bidlo (amer. malarza, rzeźbiarza, performera) , J. Koons'a oraz projektanta okładek płytowych np. Lady Gagi - G. Ball'a.  

       Długa dyskusja, jaka miała miejsca podczas warsztatów, potwierdza fakt, że sztuka jest nadal bardzo ważnym elementem w życiu młodego człowieka, jak słusznie zauważono, może ona mieć siłę sprawczą, obalać systemy polityczne, a współczesny artysta pracuje dziś wielopoziomo, niejednokrotnie  z całym zespołem profesjonalistów.

   Dziękuję uczestnikom,

   Dorota Piela

    

   Do zobaczenia po feriach !  => wykład dr Agnieszka Woszczyk, prof. UŚ 

   "Gdy życie traci sens. Po co jeszcze filozofia?"

  • Życzenia Świąteczne

   Życzenia Świąteczne
  • UNIWERSYTET MŁODZIEŻY - SPOTKANIE GRUDNIOWE

   UNIWERSYTET MŁODZIEŻY - SPOTKANIE GRUDNIOWE

   ZA NAMI DRUGIE SPOTKANIE W RAMACH WSPÓŁPRACY Z UŚ W PROJEKCIE - "UNIWERSYTET MŁODZIEŻY".

   TYM RAZEM GOŚCIŁ U NAS PRZEDSTAWICIEL INSTYTUTU FILOZOFII - DR SZYMON MAKUŁA - OMAWIAJĄC BARDZO POWAŻNY PROBLEM WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA:

            "KOMU WIERZYĆ? CZYLI O KORZYSTANIU Z OPINNI EKSPERTÓW".

   DR MAKUŁA W REWELACYJNY SPOSÓB ŁĄCZYŁ FILOZOFIĘ Z PSYCHOLOGIĄ, PROWOKUJĄC DO REFLEKSJI NAD PYTANIAMI:

   -KIM JEST EKSPERT?

   -KOMU MOŻNA ZAUFAĆ?

   -CZY W OGÓLE MOŻNA DZIŚ MYSLEĆ SAMODZIELNIE?

   PODCZAS WARSZTATÓW MŁODZIEŻ MORCINKA OBALAŁA TEORIE POPULARNYCH SAMOZWAŃCZYCH "EKSPERTÓW", ZWRACAJĄC UWAGĘ NA TO, GDZIE RZEKOMY EKSPERT PUBLIKUJE SWOJE "OSIĄGNIĘCIA" I W JAKI SPOSÓB WYKORZYSTUJE SWOICH SŁUCHACZY.

   BYŁA TO SOLIDNA LEKCJA Z PRZESTROGĄ DLA MŁODZIEŻY PRZED PSEUDOEKSPERTAMI W SOCIAL MEDIACH.

   CZY WYKŁAD PRZYPADŁ DO GUSTU MORCINKOWYM FILOZOFOM? POD KONIEC ZAJĘĆ MŁODZIEŻ Z WYPIEKAMI NA TWARZY NAGRODZIŁA WYKŁADOWCĘ OWACJĄ NA STOJĄCO, WIĘC MYŚLĘ, ŻE JUŻ NIC DODAWAĆ NIE TRZEBA ;-)

   DZIĘKUJĘ ZA WASZĄ AKTYWNOŚĆ

    

                                                                                         DOROTA PIELA

    

   P.S. A JUŻ 24 STYCZNIA INTRYGUJĄCY TEMAT DR MAGDALENY WOŁEK: "CZY OBIERANIE ZIEMNIAKÓW MOŻE BYĆ DZIEŁEM SZTUKI?" DO ZOBACZENIA!

    

  • Olimpiada wiedzy o Górnym Śląsku

   Olimpiada wiedzy o Górnym Śląsku

    Miło nam poinformować, że nasze uczennice Ola Sośnik oraz Sandra Malikowska z klas 3B (po gimnazjum) gdzie wychowawcą jest P. Aleksandra Woźnikowska pod kierownictwem Anny Morajko-Fornal, osiągnęły dziś ogromny sukces.

    W Olimpiadzie Wiedzy o Górnym Śląsku Ola została finalistką a Sandra laureatką uhonorowaną indeksem upoważniającym do studiów na polonistyce na Uniwersytecie Jagielońskim.

    Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku to ogólnopolski, interdyscyplinarny konkurs wiedzy w zakresie czterech dziedzin:

   • historii,
   • geografii,
   • literatury i dialektu śląskiego
   • sztuki i dziedzictwa kulturowego

   Organizatorami Olimpiady są:Związek Górnośląski Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej

  • SZLACHETNA PACZKA

   SZLACHETNA PACZKA

     Szanowni Państwo,Organizujemy zbiórkę na rzecz Szlachetnej Paczki.Akcja trwa do 9 grudnia.

    Zbieramy żywność z długim terminem przydatności do spożycia:Kawa, herbata, makaron, kasza, ryż, mąka, dżemy, konserwy, olej, cukier itp. Środki czystości:pasta i szczoteczki do zębów, szampony, mydło, proszek do prania, płyn do mycia naczyń i podłóg, płyn do płukania tkanin itp.

    Artykuły biurowe:Zeszyty, bloki techniczne i rysunkowe, kredki, pisaki, kleje, farbki, papier kolorowy, nożyczki, plecaki do szkoły (mały do przedszkola i duży) itp.Inne: Prześcieradło, pościel 90x200cm, koc, ręczniki, zestaw przyrządów kuchennych, piłka do piłki nożnej, klocki lego, zabawkowa kolejka na torach.

    W miarę możliwości proszę przed zakupem darów Innych skontaktować się z p. Tomaszem Ficem aby nie dublować ewentualnych prezentów.

    Dary można składać do kartonu w pobliżu wejścia głównego do szkoły.Istnieje możliwość darowizny pieniężnej. Za organizację zbiórki odpowiedzialny będzie Samorząd Uczniowski. Więcej informacji dot. zbiórki pod linkiem:https://liblink.pl/R82YRigxnK. Pomaganie jest fajne.

    Z poważaniem Organizatorzy w Morcinku: p. Ewelina Szymczyk i p. Tomasz Fic

  strona:

  Kontakt

  • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
   ul. Jankowskiego 22
  • 32 242 01 25,

  Morcinek w obiektywie

  Mapa

  Kontakt ePUAP

  ePUAP: Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
  IILOMorcinek