MENU

  • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "FOX"

   Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "FOX"

   Już niedługo uczniowie naszej szkoły wezmą udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego "FOX", o jego przebiegu i wynikach bedziemy Was na bieżąco informować! 

  • Tydzień nauk matematyczno - przyrodniczych

   Tydzień nauk matematyczno - przyrodniczych

    

   Od 15 marca rusza w Morcinku Tydzień Nauk Matematyczno - Przyrodniczych. W tym roku ze względu na panujące warunki, pasjonaci nauk ścisły będą spotykać się wyłącznie online. Przygotowaliśmy dla Was następujące atrakcje:

    

   • W poniedziałek 15 marca rozpoczynamy wykładami absolwenta naszej szkoły a obecnie pracownika firmy IBM Stanisława Cieśli (godziny wykładów: 10.00 oraz 13.00) 
   • 19 marca na godzinę 11.30 zapraszamy na wykład wygłoszony przez przedstawicieli Politechniki Śląskiej, profesora Jacka Smołkę oraz doktora Michała Palacza (również absolwenta naszej szkoły) na temat Modelowania komputerowego. 
   • 20 marca zapraszamy wszystkich maturzystów na Dzień Maturzysty. Będziemy wspólnie przygotowywać się do nadchodzącej matury z matematyki i innych przedmiotów.
   • 15 marca startuje również "Święto liczby Pi" na Uniwersytecie Śląśkim. Więcej informacji na temat harmonogramu oraz zapisów na stronie https://us.edu.pl/wydzial/wnst/wspolpraca/szkoly/swieto-liczby-pi/
   • Ogłaszamy również konkurs na projekt matematyczny pt. "Matematyka wokół nas" (forma projektu dowolna). Na prace czekają nauczyciele matematyki do 20 marca.
  • Konkursy matematyczne

   Konkursy matematyczne

   Miło nam poinformować, że pomimo pandemii i nauki zdalnej w Śląskim Konkursie Matematycznym do kolejnego etapu zakwalifikowały się dwie osoby: Łukasz Borówka oraz Michał Tendera.

   Ponadto mam również laureata zimowej sesji konkursu Olimpus. Gratulujemy!

   Klasa 1A weźmie udział w konkursie "Matematyka bez granic". Prawdopodobnie etap finałowy tego konkursu będzie przełożony na kwiecień 2021. Również przełożony został termin konkursu "Kangur Matematyczny" - konkurs odbędzie się 22 kwietnia 2021 o godzinie 9.00.

    

  • LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KRASOMÓWCZEGO

   LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KRASOMÓWCZEGO

   WIELKI DZIEŃ DLA NASZEJ SZKOŁY W DZIEDZINIE KRASOMÓWSTWA!!!

   Po rewelacyjnych wystąpieniach w eliminacjach regionalnych (co miało miejsce 26 lutego) - Marta Kierzek 2cN pod opieką p. Doroty Pieli, Jakub Sroka 1bN i Stanisław Kondera 1bN pod opieką p . Anny Morajko-Fornal zostali finalistami OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KRASOMÓWCZEGO i …zaprezentowali się na najwyższym poziomie. Jako jedyni w kraju mieliśmy w finale trójkę reprezentantów naszej szkoły. 5 marca 2021 r. osiemnastu uczetników czekało na werdykt jury, które zadecydowało o przyznaniu nagród dla tych, którzy wystąpili w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach z przemówieniem pod hasłem:  

   „WOJNY NIE MAJĄ ZWYCIĘZCÓW”

    

   Ostatecznie MARTA KIERZEK zajęła III miejsce i wygrała główną nagrodę organizatora konkursu –

   wyjazd do Brukseli oraz wizytę w Parlamencie Europejskim!!!

   Doskonale spisali się również Stanisław Kondera i Jakub Sroka, Staszek otrzymał wyróżnienie, a Kuba może się poszczycić tytułem finalisty, co jest rewelacyjną zapowiedzią na przyszłe lata.

   Wspaniałym Finalistom dziękujemy! Jesteśmy naprawdę dumni z naszych uczniów!

  • KONKURS FILOZOFICZNO-ETYCZNY

   KONKURS FILOZOFICZNO-ETYCZNY

   Kochani Morcinkowi Filozofowie;-)

   W ramach Dni Humanistycznych ogłaszam pierwszy morcinkowy konkurs filozoficzno-etyczny, którego temat brzmi:

   CZY WOJNY SĄ NIEUNIKNIONE ?

    Należy przeslać pracę pisemną, w której, żeby udowodnić swoje racje, powołacie się na przeróżne teksty kultury (ze świata muzyki, filmu, filozofii, etyki, historii, matematyki?, biologii...) i zajmiecie własne stanowisko, wobec powyższego zagadnienia, czy według Was wojna jest czymś koniecznym, nieodwracalnym, na zawsze zapisanym w funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie? Czy w związku z tym - świat bez konfliktów zbrojnych to tylko utopia?

   Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów (nie tylko do uczestników zajęć z etyki).

   Forma dowolna, końcowy termin przesyłania prac: 20 marca,

   na adres e-mail: dorota.piela@2lomorcinek.edu.pl ,

   z dopiskiem w tytule: "konkurs filozoficzny".

   Zwycięzców wyłonię 26 marca w ramach zakończenia Dni Humanistyki.

   Trzy pierwsze miejsca zostaną nagrodzone.

    Najlepsze prace będą również opublikowane na stronie internetowej naszej szkoły.

   Zapraszam do zabawy w filozofię ;-) 

   Dorota Piela

  • WIOSENNE DNI HUMANISTYKI W "MORCINKU"

   WIOSENNE DNI HUMANISTYKI W "MORCINKU"

   WIOSENNE   DNI  HUMANISTYKI  W  „MORCINKU”
    

   „…TU  ŁĄCZĄ   SIĘ  SZLAKI”
    

       Tegoroczne Dni Humanistyki, ze względu na sytuację, wymagają innych form  niż te, które proponowaliśmy w latach ubiegłych, jednak, mając na uwadze, że  tradycja – trwać musi, wychodzimy 
   z propozycją marcowego pogłębienia wiedzy humanistycznej.

        Przygotowałyśmy dla Was szereg wydarzeń o tematyce z czterech różnych obszarów, byście przekonali się, że właśnie ...tu łączą się szlaki – zarówno te dosłowne, które wiodły wiele ważnych postaci, jak i te dzisiejsze, mające na celu upamiętnianie  licznych istotnych wydarzeń.

          Do hasła przewodniego doliczamy także szlaki konkursów i ogólnopolskich akcji, mających na celu pogłębianie Waszej świadomości językowej, kulturowej i  literackiej.

         Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas marcowe poznawanie świata (tego dużego, jak
   i najbliższego) przez pryzmat rozwijania siebie i pogłębianie wiedzy z dziedziny języka polskiego, historii, wiedzy o regionie i sztuki, pomoże Wam  utwierdzić się w przekonaniu, że  nasz  „Morcinek”  jest miejscem, o którym można powiedzieć, że  właśnie  „..Tu łączą się szlaki”.

                                                                                                                                     Wasze  polonistki

  • Akcja Żonkile

   Akcja Żonkile

   Akcja Żonkile przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

   Muzem Historii Żydów Polskich Polin zaprosiło naszą szkołę do wzięcia udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkilektóra upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim.

   19 kwietnia rozpoczną się obchody rocznicy powstania, tego dnia nasi uczniowie będą uczestniczyli w premierze online na kanałach Facebook oraz YouTube muzeum filmu „Muranów - Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie. 

   W ramach współpracy z Muzeum Polin zapraszamy również do udziału w lekcjach online, które odbędą się 18 i 19 marca. 

   Klasy pierwsze zapraszamy 18 marca o 13:15 na lekcję o temacie "Jak pięknie się różnić".

   Klasy drugie będą miały możliwość uczestnictwa w lekcji 19 marca o 13:15, temat lekcji brzmi "Auschwitz nie spadło z nieba". 

                               Osoby zainteresowane lekcjami proszone są o zgłoszenie się do pani Ewy Oleksyk-Słoty

    

  • Niccolo Machiavelli - polityka, etyka, historia, teatr.

   Zapraszam na wyjątkową okazję - spektakl Teatru Starego w Lublinie w wersji on line, dostępny bezpłatnie tylko do 25 lutego w reżyserii Juliusza Machulskiego pt. MACHIA.
   W roli głównej : Adam Ferency jako Niccolo Machiavelli. 
   Zapraszam 
   MK

   Foto : żródło Wikipedia.

  • Międzynarodowy konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”.

   Międzynarodowy konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”.

   Historycy zapraszają na Międzynarodowy konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”.

   Biuro Edukacji Narodowej IPN zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w międzynarodowym jednoetapowym konkursie pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

   Konkurs polega na wykonaniu komiksu w polskiej wersji językowej przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera. Zakres historyczny pracy powinien mieścić się w okresie od roku 1917  do 1990.

   Praca ma stanowić zamkniętą całość o objętości 8–10 stron/plansz formatu A4, przedstawionych w pionie. Do komiksu należy dołączyć metryczkę z danymi autora: imię, nazwisko, wiek, nazwa szkoły i adres mailowy do kontaktu.

    

   CHĘTNYCH DO UDZIAŁU W KONKURSIE PROSIMY O ZGŁASZANIE SIĘ U PANI MONIKI GRZYBEK

  • XI OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI SMS

   XI OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI SMS

   Konkurs SMS Zaproszenie na XI Ogólnopolski Konkurs Literacki

   Polonistki zapraszają na  LITERACKI SMS – POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW

   pod hasłem Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

   Honorowy patronat nad konkursem przyjął Minister Edukacji i Nauki oraz Śląski Kurator Oświaty. Organizatorzy ubiegają się także o patronat Wojewody Śląskiego i Starosty Lublinieckiego.

   REGULAMIN Konkurs ma na celu zachęcanie młodzieży do refleksji nad sobą i otaczającym światem. Pomaga odkrywać wrażliwość, zachęca do formułowania sądów, opinii, ocen oraz nadania im literackiej, artystycznej formy. Rozwija umiejętności językowe, zmuszając do jasnego i precyzyjnego wypowiadania się poprzez krótkie komunikaty. Uświadamia młodzieży możliwość wykorzystania zdobyczy techniki dla celów artystycznych. Regulamin konkursu

   Uczestnikami konkursu mogą być osoby w wieku od 13 do 20 lat 

   ZASADY: Uczestnicy formułują literackie wypowiedzi, składające się maksymalnie ze 160 znaków (ze spacjami) w formie złotej myśli, aforyzmu, wiersza, rady, sentencji, przestrogi. Treść literackich SMS-ów dotyczyć musi szeroko pojętej egzystencji, np. codzienności, sfery uczuć, systemu wartości, wszystkiego, co wiąże się z hasłem: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jeden uczestnik zgłasza tylko 1 literacki SMS.

   DANE TECHNICZNE: Teksty należy opatrzyć informacjami: imię i nazwisko, wiek uczestnika, adres szkoły, nauczyciel – opiekun ze strony szkoły, telefon kontaktowy do szkoły, e-mail szkoły. Teksty wraz z powyżej wymienionymi danymi należy przesyłać za pośrednictwem formularza elektronicznego na stronie internetowej konkursu: http://literacki-sms.blogspot.com do dnia 5 marca 2021 r. Teksty przesłane pocztą elektroniczną lub tradycyjną nie biorą udziału w konkursie. Za pośrednictwem formularza elektronicznego uczestnik potwierdza zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez organizatora konkursu. Pisemną zgodę wraz z informacją o wyrażeniu/ niewyrażeniu zgody na publikację wizerunku dostarczają wyłącznie laureaci zaproszeni na udział w finale konkursu w siedzibie organizatorów w Lublińcu.

   Rozstrzygnięcie konkursu i powiadomienie laureatów drogą elektroniczną (na podany w formularzu adres e-mail szkoły) lub telefoniczną (na podany w formularzu nr telefonu szkoły) nastąpi do dnia 12 marca 2021 roku. Wręczenie nagród odbędzie w dniu 19 marca 2021 r. o godz. 11.00. w Zespole Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu ul. Ks. płk Jana Szymały 3, woj. śląskie.

   Wyniki oraz wyróżnione teksty zostaną zamieszczone na stronie internetowej konkursu literacki-sms.blogspot.com .

   Zgłoszenie uczestnika jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację tekstu konkursowego i zdjęć z finału w celach promocyjnych. Ocenie jury podlegać będą: - trafność i uniwersalna wymowa tekstu, - oryginalność formalna (dowcip, gra słów, aluzja, poetyckie ujęcie itp.) Samodzielność prac weryfikowana będzie w dostępnych publikacjach oraz poprzez wyszukiwarki internetowe. Prace niesamodzielne zostaną zdyskwalifikowane. Oceny jury są niepodważalne i nie podlegają odwołaniom. Autorzy najlepszych prac otrzymują nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

   Organizatorzy nie wysyłają uczestnikom dyplomów za udział w konkursie. Organizatorzy:Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych oraz Stowarzyszenie Otwartych Drzwi w Lublińcu » ZGŁASZANIE PRAC KONKURSOWYCH « http://literacki-sms.blogspot.com/p/blog-page_5.html

   Chętnych do udziału w konkursie prosimy o zgłaszanie się u swoich polonistek!

  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY

   OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY

   Drodzy Uczniowie,

   Zachęcamy Was do zapoznania się z regulaminem Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego oraz do udziału w nim.

   Celem konkursu jest  pielęgnowanie pięknej polszczyzny, kształcenie wysokiej sprawności językowej, skłanianie do refleksji nad miejscem wartości w życiu młodego człowieka oraz przygotowanie do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym.

   Szczegóły u polonistek,

   Zachęcamy do udziału!

   Poniżej link do oficjalnej strony konkursu wraz z regulaminem i niezbędnymi dokumentami:

   https://instytutkorfantego.pl/projekty/ogolnopolski-konkurs-krasomowczy-im-wojciecha-korfantego/

  • Lutowe rocznice historyczne

   Lutowe rocznice historyczne

   Lutowe rocznice historyczne 

   Witamy :)

   Poniżej kilka lutowych wydarzeń historycznych, o których warto pamiętać.

    

   - 7 lutego 1270 roku urodził się William Wallace - szkocki wojownik, przywódca powstania przeciwko rządom Anglii, w jego postać wcielił się Mel Gibson w filmie "Braveheart. Waleczne serce".  

    

   - 18 lutego 1386 roku w katedrze wawelskiej odbył się ślub Jadwigi Andegaweńskiej z Władysławem Jagiełłą

    

   - 1 lutego 1411 roku zawarto I pokój toruński kończący tzw. wielką wojnę między Polską a Krzyżakami, to właśnie podczas tego konfliktu rozegrała się bitwa pod Grunwaldem

    

   - 10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim

    

   - 24 lutego 1920 roku Adolf Hitler przedstawił w Monachium 25-punktowy program NSDAP 

    

   - 26 lutego 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie polskim hymnem narodowym

  • Morcinkowi Filozofowie

   Morcinkowi Filozofowie

   Mam przyjemność zaprezentować "kącik" filozoficzno-etycznych myśli Uczniów Morcinka. Na zajęciach ETYKI jestem "zalewana" błyskotliwymi wypowiedziami, komentarzami do słynnych dzieł filozofów, czy otaczającej rzeczywistości. Pomyślałam, że czas się tym podzielić i podkreślić, że nasi uczniowie to bystrzy obserwatorzy świata, którzy wiedzą, że filozofia to coś więcej niż tylko liczne, puste informacje o świecie. 

   Poniższe wypowiedzi uczniów są niebanalnym dialogiem z Haeminem Sunimem, który mówi:

    

   Gdybym miał w kilku słowach podsumować życie większości ludzi, napisałbym: „wieczny opór przed tym, co jest”. Stawiając opór, nieustannie staramy się zmieniać rzeczywistość i tkwimy w niezadowoleniu tego, co jest wokół nas.

   Gdybym miał podsumować życie większości oświeconych , napisałbym: „całkowita akceptacja tego, co jest”. Gdy akceptujemy rzeczywistość, nasz umysł pozostaje spokojny i opanowany, podczas gdy świat wokoło gwałtownie się zmienia.

    

   „Do sukcesu zaprowadzi nas logiczna

   i świadoma akceptacja rzeczywistości,

   w tym, co jest najtrudniejsze – akceptacja rzeczy,

   na które nie mamy wpływu”. Andrea Kuliberda 1c

   „Ludzie oświeceni akceptują świat

   i wszystkie swoje emocje z nim związane,

   nie dzielą ich na „dobre” i „złe”,

   tylko obserwują to,

   co się z nimi dzieje”. Julka Jurdziak 1b

    

   „Najgorzej, kiedy w głowach dziennie walczymy ze światem,

   tworzymy pesymistyczne scenariusze,

   nieadekwatne do sytuacji, pułapki wyobraźni,

   czas wyszukać pozytywów w tym, co jest dane” Iza Mierzchała 1c

    

    

   „Człowiek oświecony, potrafi zareagować w danej sytuacji,

   wie, jak radzić sobie z przeciwnościami losu.

   Kiedy przychodzi trudny moment, taki człowiek

   mimo potężnych obrotów świata i sprawy,

   potrafi zachować spokój, zaufać samemu

   sobie, wiedząc, że doprowadzi go to do realnego sukcesu”. Michał Tendera 2aN

    

    

   „Akceptacja to gorzka lekcja pokory.

   Jednak kiedy odsuniemy nieistotne rzeczy,

   którymi tak się przejmujemy,

   zobaczymy wreszcie te,

   które są dla nas najpożyteczniejsze”. Emilia Guśtak 2dN

    

   „Zwracam uwagę, że pewne sprawy nigdy nie powinny mieć naszej zgody,

   musimy stawiać opór sprawom nieetycznym.

   Odrzucajmy fragmenty nieistotnej rzeczywistości,

   ale te, od której zależy nasza przyszłość,

   poddawajmy głośnej dyskusji”. Julka Gajdzik 2cN

    

   *Obiecuję, że w ramach możliwości będę systematycznie częstować morcinkową filozofią, zeby wszyscy pojedli, jak na prawdziwą ucztę Platona przystało;-) D. Piela

  • W kręgu prozy i poezji więźniarek obozu Ravensbruck

   W kręgu prozy i poezji więźniarek obozu Ravensbruck

   VII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück”

   Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska zapraszają do udziału w VII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück”.

   Konkurs jest skierowany do uczniów klas VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.

   Uczestnicy, którzy zgłoszą swój udział w konkursie, będą mieli za zadanie przygotować oraz nagrać dwa filmy: jeden z recytacji wiersza, a drugi z prezentacji prozy na bazie wspomnień więźniarek FKL Ravensbrück. Filmy te należy przesłać do koordynatorów konkursu z właściwego sobie Oddziału bądź Delegatury IPN do 21 marca 2021 r. Komisje konkursowe w etapie półfinałowym wyłonią finalistów.

   Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/katowice/konkursy-i-projekty/ogolnopolski-konkurs-re

  • Styczniowe rocznice historyczne

   Styczniowe rocznice historyczne

   Czy wiesz jakie wydarzenia historycze miały miejsce w styczniu?

   - 25 stycznia 1077 roku Henryk IV odbył przed papieżem Grzegorzem VII publiczną pokutę w Canossie

   - 24 stycznia 1588 roku miała miejsce bitwa pod Byczyną- wojska polskie dowodzone przez Jana Zamoyskiego pokonały armię arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga

   - 23 stycznia 1793 roku Rosja i Prusy dokonały drugiego rozbioru Polski

   - 22/23 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe

   - 8 stycznia 1935 roku urodził się Elvis Presley

   - 25 stycznia 1971 roku Edward Gierek podczas spotkania ze stoczniowcami w Gdańsku, kończąc przemówienie zadał słynne pytanie : "Pomożecie?"

  • Konkurs Recytatorski "O Laur Zielonej Róży"

   Konkurs Recytatorski "O Laur Zielonej Róży"

   Drodzy Miłośnicy Słowa!

   Poniżej znajdziecie regulamin konkursu recytatorskiego "O Laur Zielonej Róży". Ze względu na pandemię organizatorzy wprowadzili drobne zmiany.

   Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi i zgłaszanie się do swoich polonistek, oczywiście czekamy na Was i jesteśmy otwarte na współpracę.

   Powodzenia!

   oficjalny link do strony konkursu: http://mdkruda.org/?p=5313

   REGULAMIN
   XXIV.  KONKURSU RECYTATORSKIEGO „O LAUR ZIELONEJ RÓŻY”

   oraz „MAŁY OKR 2021” i 66 OKR - etap miejski.

    

   Bieżąca edycja konkursu recytatorskiego „O Laur Zielonej Róży” zawiera także ofertę startu w etapie miejskim „Małego OKR 2021”, co stwarza możliwość udziału najlepszych recytatorów Małego OKR - u
   w kolejnych etapach: regionalnym w Katowicach  i ogólnopolskim w Starachowicach (kategorie wiekowe 0-III, IV-VI,), a laureaci klas VII-VIII otrzymują skierowanie do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Przebudzeni do życia” w Bielsku - Białej. Uczestnicy 66 OKR - uczniowie szkół ponadpodstawowych i osoby starsze -  zgłaszają się w drugim dniu przesłuchań, w bloku od godz. 12.00. Postanowienia niniejszego regulaminu wyprzedzają postanowienia regulaminu ogólnopolskiego 66 OKR, stąd należy postępować jak  określa niniejszy regulamin.

   Uwaga! - nie będzie powiadomień o terminie i czasie występu uczestników konkursu ponieważ uczestnicy danej kategorii zgłaszają się i uczestniczą (występują) w jednym bloku czasowym:

   Wtorek:

   Uczestnicy konkursu w kategorii:

   I: klasy 0-III szkół podstawowych (recytacja) zgłaszają się do MDK w dniu 09 marca (wtorek)
   na godz. 9.00
   (blok przesłuchań nr 1),

   II: klasy IV-VI szkół podstawowych (recytacja, „wywiedzione ze słowa”) zgłaszają się do MDK
   w dniu 09 marca (wtorek), na godz. 11.30 (blok przesłuchań nr 2),

   Środa:

   III: klasy VII, VIII (recytacja, „wywiedzione ze słowa”, poezja śpiewana) zgłaszają się do MDK
   w dniu 10 marca (środa) na godz. 9.00 (blok przesłuchań nr 3),

    

   IV: szkoły ponadpodstawowe (recytacja, „wywiedzione ze słowa”, poezja śpiewana) zgłaszają się do MDK
   w dniu 10 marca (środa) na godz. 12.00 (blok przesłuchań nr 4),

   Cele konkursu:

   -       Pielęgnowanie kultury języka ojczystego.

   -       Rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką recytacji.

   -       Krzewienie zamiłowania do literatury pięknej.

   -       Poznanie pracy innych – konfrontacja dorobku.

   -       Prezentacja i promocja dokonań artystycznych dzieci i młodzieży.

   -       Przygotowanie do późniejszego uczestnictwa w OKR.

    

   Terminarz:

   1.     1.   Zgłoszenia udziału  w konkursie (karty zgłoszenia), należy przesłać do 26 lutego 2021 r. na adres:                             

   Młodzieżowy Dom Kultury w Rudzie Śląskiej

   ul. Janasa 28; 41-700 Ruda Śląska

   (tel./fax: 2 48 13 46 lub tel. 2 43 22 20 lub e-mail:mdk-rs@wp.pl )

    

   2.     Przesłuchania konkursowe odbędą się w Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie Śląskiej,
   ul. Janasa 28, w dniach 09 i 10 (wtorek i środa) marca 2021 r.

   3.    W bieżącym roku, z uwagi na obostrzenia sanitarne, nie odbędzie się  finał imprezy (ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i występ Laureatów). Laureaci będą powiadomieni indywidualnie o terminie i miejscu odbioru nagród i wyróżnień oraz ew. skierowaniach/ awansie do etapu regionalnego..

   4.    PRZESŁUCHANIA ETAPU REGIONALNEGO (dotyczy wyłonionej reprezentacji Miasta w „Małym OKR”) odbędą się w siedzibie Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego w dniach 22 - 26 marca 2021 r., Informacje dotyczące terminów, kolejności, prezentacji oraz godzin przesłuchań umieszczona będzie z tygodniowym wyprzedzeniem na stronie internetowej Konkursu www. instytutkorfantego.pl/centrum-edukacji/konkursy/mały-okr/ gdzie obowiązują następujące zasady:     

    

          
    

    

    

    

    

    

   Założenia organizacyjne:

    

   ·         Konkurs przeznaczony jest dla uczniów rudzkich szkół podstawowych i gimnazjów.

   ·         Szkołę reprezentować może maksymalnie

   1. wykonawców.

   ·         Kategorie wiekowe:

   1)      klasy od I do III szkół podstawowych

   2)      klasy od IV do VI szkół podstawowych

   3)      gimnazja

   4)      szkoły ponadgimnazjalne

    

   ·         Czas występu – prezentacji dwóch utworów lub ich fragmentów, nie powinien przekroczyć 4 minut.

   ·         Każdego wykonawcę obowiązuje prezentacja dwóch utworów lub ich fragmentów.

   Może to być prezentacja poezji (wtedy wykonawca prezentuje tylko poezję – dwa utwory lub montaż kilku utworów*) lub poezji i prozy.

   Wykonawca nie ma obowiązku przedstawienia poezji
    i prozy*.

   ·         Powołana przez organizatorów Komisja Oceniająca wyłoni   laureatów Nagród i Wyróżnień w każdej
   z kategorii wiekowych, jak również może wyróżnić „Zieloną Różą” opiekuna/ nauczyciela.

   Decyzje Komisji są nieodwołalne.

    

  • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE Z MORCINKA

   ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE Z MORCINKA
  • SZKOLNY KONKURS INFORMATYCZNY - ROBOTYKA

   SZKOLNY KONKURS INFORMATYCZNY - ROBOTYKA

   Projekt robota wykonujemy dowolną techniką i w dowolnym narzędziu. Prace przesyłamy na Classrooma z ostatniej lekcji informatyki. Termin oddania prac to 15.01.2021.Projekt będzie podstawą do zajęć szkolnych z robotyki, które będziemy realizować po powrocie do szkoły.

   Serdecznie zapraszam do udziału.
   W razie pytań proszę pisać na adres: marek.rumanowski@2lomorcinek.edu.pl

   Na pierwsze trzy miejsca czekają dodatkowe oceny z informatyki oraz nagrody.

   Zapraszamy wszystkich chętnych.

  • SZKOLNY KONKURS INFORMATYCZNY W GRAFICE 3D

   SZKOLNY KONKURS INFORMATYCZNY W GRAFICE 3D

   W razie pytań proszę pisać na adres:marek.rumanowski@2lomorcinek.edu.pl

   Pierwsze trzy miejsca to dodatkowe oceny z informatyki oraz nagrody

   Zapraszamy wszystkich chętnych.

  • „Wszystko co dobre, szybko się kończy. Za nami turniej debat online.”

   „Wszystko co dobre, szybko się kończy. Za nami turniej debat online.”

   Wczoraj (14. grudnia) po raz ostatni w tym roku kalendarzowym mogliśmy być świadkami potyczek słownych na zasadach debaty oksfordzkiej, organizowanych przez II Liceum Ogólnokształcące
    z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej
   . Na zakończenie tegorocznego turnieju  (pierwszego w wersji online) została rozegrana finałowa debata między uczniami klasy 1bn, drużyną „Czterech pancernych bez psa”, przeciwko drużynie „Ścisłych  humanistów”, złożonej
   z uczniów klas 2a i 2b.

               Zwycięsko z tego pojedynku  wyszli debiutanci w turnieju. Drużyna, w której skład weszła Julia Jurdziak, Jakub Sroka, Zofia Ptaś oraz Stanisław Kondera, okazała się być czarnym koniem słownych starć  i sięgnęła po złoto, wraz z tytułem „Mistrzów Słowa”, zdobywając  328p. do 285p.

               Srebrnymi medalistami zostali „Ściśli humaniści”, czyli Mateusz Piszczałka, Sandra Malikowska, Łukasz Borówka i Kinga Kuberek.

               Tezą debaty był cytat Seneki Młodszego, informującego, iż „Przeciwności losu uczą mądrości,
    a powodzenie ją odbiera.”
   Broniący tezy, opierali się na bohaterach znanych z historii i świata kultury (od Petroniusza, przez jazzmana Mietka Kosza, aż po poezję Czesława Miłosza), zaś obalający tezę, umiejętnie wykorzystali najnowsze doświadczenia, wynikające z pandemii czy coraz częściej towarzyszącej ludziom depresji.
               Warto również zaznaczyć, że serca jurorów oraz widowni podbił swoimi mowami Stanisław Kondera (1bn),  który otrzymał zaszczytny tytuł  „Najlepszego Mówcy Turnieju”, choć do samego końca sędziowie mieli dylemat, komu tę nagrodę przyznać, ponieważ poziom pozostałych debatantów, był równie wysoki. To, co wspólnie i zgodnie podkreślali eksperci, to fakt, iż o wyborze do zaszczytnego tytułu właśnie Stanisława, zadecydowała zdolność szybkiego i skutecznego ripostowania oraz bardzo rozległa wiedza.

               Podsumowując ten turniej, należą się ogromne gratulacje uczniom rudzkiego „Morcinka”,  którzy podnieśli rękawicę i stanęli w słowne szranki. Ogromne brawa dla absolwentów  za sprawiedliwe sędziowanie, mowy, z których wiele się mogli uczyć wszyscy startujący w turnieju, a także za poświęcony czas i dzielenie się swymi umiejętnościami.

            Pani Anna Morajko – Fornal, będąca inicjatorką, jak  i marszałkinią tego turnieju, zapytana o wrażenia
    i wnioski, stwierdziła, cyt.:

         „Morcinek” kolejny raz wykonał krok w przód. Znowu się czegoś nauczyliśmy. W sytuacji trudnej, wypracowaliśmy nowe narzędzia, dzięki któremu coś niezwykłego się zadziało. Można było przecież
    w tradycyjny sposób omówić na jednej lekcji słowa Seneki, na innej walory Polski jako kraju, a jeszcze przy innej okazji przybliżyć temat Wieży Spadochronowej. Ale nie u nas! W ten, coraz bardziej ulubiony, czyli debatowy  sposób, odbyliśmy międzyoddziałowe wycieczki w czasie i przestrzeni. To, co mnie zachwyca, to zaangażowanie uczniów, którzy tak godnie i pięknie się w tym turnieju zaprezentowali. Bez wahania mogę stwierdzić, że debata finałowa była emocjonująca, a szala zwycięstwa, jak w bitwie o Troję, wahała się raz w jedna, raz w drugą stronę.

         Chciałabym przy okazji podsumowań, podziękować tym, którzy przy turnieju pracowali, więc moim kochanym absolwentom, będącym w sztafecie „Morcinkowych” pokoleń debatanckich, Mariuszowi Janusowi(operator czasu), Jakubowi Zającowi i Mateuszowi Synowcowi (moderatorzy nagrań), a także Pawłowi Grzywaczewskiemu (reporterowi turnieju).

        Chcę też bardzo podziękować Pani wicedyrektor Marioli Ulejczyk, która za każdym razem do toczących słowny bój drużyn, kierowała słowo pociechy i wskazywała pozytywy wypływające z nauki mówienia. Równie gorąco dziękuję opiekunce naszego „Morcinkowego” Samorządu Uczniowskiego – Pani Aleksandrze Woźnikowskiej – Lepie, która, zauważała za każdym razem ciekawe smaczki dyskusyjnych spotkań.
       Tyle osób chciałabym wyróżnić, ale turniej – jak to turniej, ma swoje zasady, z którymi się nie dyskutuje. Cieszę się, że kultury mowy, uczyliśmy się po prostu – mówiąc.

               Mam nadzieję, że przez następne lata ten turniej będzie miał kolejne odsłony, nie zważywszy na to, jaka będzie sytuacja na świecie. Cieszę się, że w szkole, do której uczęszczam, w tak ciekawy sposób przekonaliśmy się, że  mówienie jest dobrem.

            Przypomnę jeszcze …. po raz ostatni, ranking tego turnieju.

    

   RANKING „MORCINKOWEGO” CHARYTATYWNEGO  TURNIEJU DEBATOWEGO

   I      miejsce „Czterej pancerni bez psa” (1bn):297+ 323+5 (mówca w finale)=625p.

   II     miejsce „Ściśli humaniści” (2a, 2b):284+ 285=569p.

   III. miejsce  „P(OM)MIDOR (2a, 2d) : 273+271+10 = 554 p.
   ---------------------------------------------------------------------------------

   IV.   „ERUDYTKI” (2bn): 269+ 265+10= 544 p.

   Od miejsca V. zmniejsza się suma punktów, gdyż drużyny debatowały tylko raz!
    V. „LAZAMOTOS” (1cn)                         261 p.
   VI. „UCZNIOWIE  HIPOKRATESA”  (2cn)   234 p.
   VII.„KAEMTRI”(1bn)                                      227 p.
   VIII.„ALBERT  GRUSZKA”(1bn i 1dn)           222 p.

    

   NOMINACJE  DO  TYTUŁU „NAJLEPSZY  MÓWCA  TURNIEJU”

   Aleksandra Masson (2bn)
   Sandra Malikowska (2b) 
   Stanisław Kondera (1bn)
   Jakub Chrzan (2d)
   Zofia Ptaś(1bn)

   Tytuł „Najlepszego Mówcy Turnieju”, decyzją ekspertów, trafił do Stanisława Kondery.
    

   Nad jakimi problemami zastanawiano się w tym turnieju?

   • „To Kraków powinien być stolicą Polski”   /  P < O
   • „Ruda Śląska dba o swoich bohaterów i pamięta o nich”  /  P < O
   • „Górny Śląsk wyróżnia się pozytywnie w historii Polski” / P > O
   • „Polska ma wiele do zaoferowania Europie” / P > O
   • „Bohaterskie przedstawienie obrony Wieży Spadochronowej przez harcerzy we wrześniu 1939 r. jest mitem wykreowanym przez Ślązaków”  / P> O
   • „Przeciwności losu uczą mądrości, a powodzenie ją odbiera” Seneka Młodszy.  / P > O
     

          Dziękuję  Wam za wiele emocji, sporą dawkę wiedzy, nowe doświadczenie i powody  do przemyśleń. Gratuluję wszystkim drużynom! Do zobaczenia z wieloma z Was na następnym turnieju.
                                                                                                                   Paweł Grzywaczewski
    

  strona:

  Kontakt

  • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
   sekretariat@lo2morcinekrudasl.pl

   Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
   IILOMorcinek
  • 32 242 01 25,

  Morcinek w obiektywie