ZJAZD 90-LECIA

  Ale się działo…. w życiu kulturalnym „Morcinka” w roku szkolnym 2007-2008.  Ale się działo…. w życiu kulturalnym „Morcinka”

  w roku szkolnym 2007-2008.

   

   

  Rozpoczęliśmy 4 października inauguracją roku artystycznego 2007/2008  inaczej niż zwykle bo „Artystyczną nocą w „Morcinku”, w trakcie której Koło Teatralne „Melpomena” zaprezentowało spektakl „Ślepcy” (na podstawie fragmentów dramatu M. Maeterlincka), który zajął II miejsce na Wojewódzkim Festiwalu Szkolnych Zespołów Artystycznych w Częstochowie w kwietniu 2007 r,

  6 listopada 2007 wspominaliśmy tych którzy odeszli na trzecich już Szkolnych Zaduszkach.

  Listopad był miesiącem realizacji „Projektu: Wyspiański”, którego podjęli się tegoroczni maturzyści. Projekt obejmował:

  ·      Sesję popularno – naukową pod tytułem „Stanisław Wyspiański wielki sztukmistrz kultury narodowej”

  ·      Spotkanie z teatrologiem dr. hab. UJ  Andrzejem Linertem  autorem monografii
  o teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.

  ·      Spektakl „Wesele” w Teatrze Śląskim

  ·      Spotkanie z aktorem Teatru Śląskiego Arturem Święsem czyli Poetą z „Wesela”.

  ·      Wieczór filmowy z Wyspiańskim – „Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

  ·      Wieczór poezji Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „O, kocham Kraków…”

  ·      Wystawa prac plastycznych uczniów „Morcinka” inspirowanych malarstwem Wyspiańskiego.

  ·      Wycieczka przedmiotowa – „Krakowskim szlakiem Wyspiańskiego”.

   

  Nad realizacją projektu czuwały polonistki: Wiesława Żurek, Renata Duda i Katarzyna Szuba.

   

  Uczniowie „Morcinka” odnieśli sporo sukcesów w różnorakich konkursach.

  Na przykład : laureatką III miejsca w Konkursie Recytatorskim „Śląska Paproć” została Magdalena Kubistin z klasy IIId. W Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim - etap miejski „zgarnęliśmy wszystko”: laureatki I miejsca to Aleksandra Szpitun, Nikola Chałaszczyk, Martyna Ludwig (reprezentowały nasze miasto w etapie wojewódzkim konkursu); II miejsce -Sandra Bęben, III miejsce - Wojciech Mierkułow.

   

  W Miejskim Konkursie Recytatorskim „Zielona Róża” laureatami zostali: Martyna Ludwig z kl, Ib, Marek Ogłoza z kl. IIId, a wyróżnienie uzyskał Piotr Powąska z kl. IIa

  W konkursie literackim „O Błękitnego Pegaza” organizowanym przez MDK w Rudzie Śląskiej wyróżnienie uzyskał za twórczość poetycką Marek Ogłoza Klasa IIId.

   

  W Konkursie Recytatorskim poezji  księdza Jana Twardowskiego wzięło  udział wielu uczniów „Morcinka”, w etapie miejskim reprezentowała nas między innymi Ada Siuta (kl. IIId), zajmując I miejsce.

  Jak zwykle w grudniu Koło Teatralne „Melpomena” przygotowało widowisko jasełkowe pt.„Za gwiazdą” , które wyróżnione zostało I miejscem ( na poziomie liceów) na Miejskim Konkursie Form Jasełkowych.

   

  Z kolei na Rudzkim Festiwalu Szkolnych Zespołów Artystycznych wyróżniono „Koło Melpomena” za spektakl „W sprężynie czasu”.

  Został on  przygotowany z myślą o tegorocznych maturzystach - dedykowano go uczniom na specjalnie przygotowanym wieczorze pożegnalnym.

  Warto podkreślić udział uczniów „Morcinka” w Konkursie na Recenzję Teatralną, którego organizatorami są: Teatr Śląski i Towarzystwo Kultury Teatralnej Oddział Wojewódzki w Katowicach.

   

  W konkursie tym uczestniczymy od wielu lat i co roku odnosimy sukcesy. Tym razem laureatką III miejsca została Małgorzata Borowska z kl. IIa zaś wyróżnienia otrzymały Monika Fröchlih z kl. IIa , Paulina Polner z kl. IId oraz Ewelina Orłowska i Elżbieta Fedyk z kl. IIIb.

  Odbyło się także tradycyjne już zimowisko teatralne, tym razem w Krakowie. Uczniowie obejrzeli przez 7 wieczorów znakomite spektakle Teatru Starego i  Teatru im.
  J. Słowackiego, zwiedzili Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i odkryli w Krakowie wiele wspaniałych miejsc.

   

  Wciągu roku udało się zorganizować dla chętnych dwa wyjazdy teatralne do Krakowa: na spektakl „Ryszard III’ z udziałem Jerzego  Stuhra i przedstawienie „Łucja Szalona”
  w reżyserii Magdaleny Piekorz.

  Na koniec informacja o imprezie, z której słynie „Morcinek” od lat. To nasze szkolne Święto Teatru, które jak zwykle odbyło się w marcu, i w trakcie którego uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje różnorodne talenty i umiejętności.
  A umożliwiły im to konkursy: muzyczny, recytatorski, tańca, parodii, piosenki, wiedzy
  o teatrze, a także Festiwal Klasowych Zespołów Teatralnym na poziomie gimnazjum
  i liceum.

   

  Zwieńczeniem był „Wielki Finał” 30 marca. W tym roku nasze  Święto Teatru było wyjątkowo imponujące i ujawniło wielu wspaniałych artystów. Warto podkreślić zaangażowanie polonistów i wychowawców klas w przygotowanie  wszystkich imprez.

  Tradycja Święta Teatru jest możliwa nie tylko dzięki zapałowi uczniów,  ale także dzięki wsparciu  i aprobacie dyrekcji szkoły. Należałoby podkreślić, że w tegorocznej imprezie brali udział także  absolwenci „Morcinka”  (nie po raz pierwszy)  oraz  po raz pierwszy, a mamy nadzieję , że nie ostatni  nauczyciele, którzy wcielili się w różne role, prezentując spektakl  pt. „O bajkach, co certyfikat chciały” w reżyserii Anny Morajko. Zabawa była przednia !!!

   

  W ramach edukacji teatralnej, jak co roku w „Morcinku”, organizowano wyjścia (chętnie i „chętnie obowiązkowo”!!!) do Teatru Rozrywki i Teatru Śląskiego (20 tytułów !!!). Młodzież oglądała również spektakle Rudzkiej Jesieni Teatralnej, w tym fascynujący dzieło Leszka Mądzika zaprezentowane w nowobytomskim kościele.

  Z niezwykłych doświadczeń teatralnych warto wymienić spektakl pt. „II część Dziadów”, który klasa IIa  obejrzała w scenerii zabytkowej Kopalni Luiza.

  Edukacją teatralną kierowały polonistki: Renata Duda, Anna Morajko, Wiesława Żurek.

   

  Oczywiście to nie wszystkie kulturalne imprezy w „Morcinku” w roku szkolnym 2007/2008. To zaledwie fragment działań wymienionych wyżej polonistek i ich uczniów, chyba dość imponujący.

   


  Kontakt

  • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej
   ul. Jankowskiego 22
  • 32 242 01 25,

  Morcinek w obiektywie

  Mapa

  Kontakt ePUAP

  ePUAP: Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
  IILOMorcinek